Düz cam üretiminde temper parametrelerin ufalanmaya etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of temper parameters on fragmentation in flat glass production
  1. Tez No: 581628
  2. Yazar: HÜLYA AKDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son yıllarda cam, hayatımızın her alanında kullanılmaya başlanmıştır. Camda yüksek mukavemet ve güvenli parçalanma özelliği istenen yerlerde temperli camların seçilmesine özen gösterilmektedir. Temperlenmiş camlarda mekanik dayanım yüksektir. Bu sebepten dolayı temperli cam kullanımı, bütün sektörlerde önem kazanmıştır. Bu çalışmada, temper parametreleri ve temperli camın ufalanma davranışının bir göstergesi olan parçacık sayısı arasındaki ilişkinin anlaşılması amaçlanmıştır. Bu yüzden parçacık sayısının fırın hızı, fan frekansı ve quench mesafesine göre değişimi incelenmiştir. Deneysel yöntemler, beyaz eşya sektörü için temperli cam üretimi yapan bir işletmede, birbirinden farklı fırın hızı, fan frekansı ve quench mesafesi değerleri kullanılarak uygulanmıştır. İstenen parçacık sayısına göre en uygun parametre değerlerinin bulunması için bir bulanık mantık modeli oluşturulmuştur ve deney modellenmiştir. Verilerin analizinde Matlab paket programının Fuzzy Logic araç kutusu kullanılmıştır. Oluşturulan model, parçacık sayısının temper parametrelerine göre anlık tahminini mümkün hale getirmiştir. Elde edilen verilerin analiz edilmesi sonucu parçacık sayısının, fan frekansı ve quench mesafesi değeri yükseldikçe arttığı, fırın hızı arttıkça ise azaldığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, glass has started to be used in all areas of our lives. Where high strength and safe disintegration is required in glass, it is paid attention to select tempered glass. Tempered glass has high mechanical strength. For this reason, the use of tempered glass has gained importance in all sectors. In this study, it is aimed to be understood the relationship between the temper parameters and the number of particles which is an indicator of the fragmentation behaviour of tempered glass. Therefore, the variation of the particle number according to the furnace speed, fan frequency and quench distance was investigated. Experimental methods were applied by using different furnace speed, fan frequency and quench distance values in a company producing tempered glass for the white goods sector. A fuzzy logic model was created to find the most suitable parameter values according to the desired number of particles and the experiment was modeled. The Fuzzy Logic toolbox of Matlab software was used for data analysis. The model made possible instant estimation of the particle count according to the temper parameters. As a result of the analysis of the obtained data, it was found that the number of particles rised with increasing fan frequency and quench distance value and fell with increasing oven speed.