Bayilik sistemi ile dağıtım: Sorunları ve etkinliği (Otomotiv yan sanayi örneği)
Distribution with dealer's system: Operation, problems ant activity, (Automobile side industry example)
  1. Tez No: 63601
  2. Yazar: HÜSEYİN EMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İKBAL AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Ülkemizde Otomotiv ve Yan Sanayi Ürünleri dağıtımı ve pazarlaması firma uygulamaları açısından büyük öneme haizdir. Özellikle dağıtım sorununun çözümünde, bayilik sistemi ile uygulama yapılmaktadır. Bu nedenle tez çalışmasında esas amaç bayilik sistemi ile bayilerin sektörel bazda karşılaştıkları sorulan ortaya koymak ve kısmi çözüm yollarını geliştirmektir. Bu çalışmanın diğer bir amacı da dağıtım kanalında kullanılan aracılardan biri olan bayi ile amir firmalar arasındaki ilişkilerle ilgili ayrıntılı bilgiler vererek, bayilerle çalışmak isteyen firmalara bu konuda ışık tutmaktır. Altı bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde konuya genel giriş olarak dağıtım kanalı tanımı, türleri, dağıtım kanalında yer alana aracı kuruluşlar, aracı kullanma nedenleri ve aracıların fonksiyonları ile ilgili bilgiler verilmiştir. ikinci bölümde çalışmanın temelini oluşturan bayilik sistemi detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Burada bayilerin özellikleri, çalışmanın koşullan ile bayilerin görevleri ve haklan üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümdü ise bayi seçimi ile ilgili izlenecek süreç ile bayilik sözleşmesinin hazırlanması ve sözleşmede yer alması gereken konuların neler olduğu ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Dördüncü bölümde bayilerin performansının değerlendirilmesi ve bu değerlendirmeyi yaparken hangi ölçütlerden yararlanabileceği açıklanmıştır. Ayrıca. gerek bayilerin gerekse bayilik verenlerin sorunlarının neler olduğu da belirtilmiştir. Beşinci bölümde ise Türkiye'deki Otomotiv Yan Sanayinin durumu hakkında bilgiler verilmiş ve İzmir'de Otomotiv Yan Sanayii alanında faaliyet gösteren bayiler ve bayilik veren firmalarla anket çalışması yapılmıştır. Bu araştırma çalışmasında hem bayilerin hem de bayilik verenlerin karşılıklı ilişkilerinden kaynaklanan sorunların neler olduğu ve bunların değerlendirilmesi ile çözüm önerileri yer almaktadır. Altıncı ve son bölümde ise yapılan çalışma ile ilgili sonuç ve öneriler yer almaktadır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our country, the marketing and distribution of Automobile main and Side Industry goods is very importont for firms applications. Specially at solving the distribution problems, dealers system is used by firms at the Automobile Main and Side Industry. Because of this, the aim of the project is, to find out the problems of dealers system and to advice some solutions to the problems. Also the other aim of the project is to give detailed information about the relations between the dealers, which is one of the middleman taking place at distribution channels, and the firms working with dealers. At first section of the project, which consists of six sections, as a general introduction to the project, the definition and types of distribution channel the middlemans taking place at the channel, the reasons of using middleman and functions of middleman were explained briefly. At second section the dealers system is explained in detail which is the main part of our topic. Also the information about the dealer's specialities, working conditions, functions, and the rights were given. At third section, methods of finding and selecting a deler, preparation of dealer contract and the points that must take place at the contract were explained in detail. In section four, information about evaluation of the dealer's performence and criterions that can be used at the evaluation was given. In this section also the problems of the dealer's and the manufacturers working with dealers were explained. In the fifth section a brief information about Turkey's Automobile Side Industry is given. Also an inquiry was made to the firms working at this industry in Izmir as a dealer and as a manu facturer. At the and of the section, inquiries results were analized and solutions were tried to be found to the problems of the dealers and the manufacturers working with dealers. At last section, the result and suggestions related with our project takes place. IV