The association between couple's level of theory of mind, relationship satisfaction, and couple's communication patterns
Çiftlerin zihin kuramı becerisi, ilişki doyumu ve iletişim şekilleri arasındaki ilişki
- Tez No: 581662
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE BOLAK BORARAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Zihin kuramı, birinin başkalarına ait ve kendinden farklı olan arzu, inanç, niyet, iç görü, umut ve bilgi dağarcıklarına sahip olduğunu anlamasına yarayan entelektüel insan beceri setlerini ifade eder. Zihin kuramı aynı zamanda insanın başkalarının davranışlarını akli durumları açısından anlamasını, öngörmesini ve çıkarım yapmasını sağlar. Bu çalışma, zihin kuramının romantik ilişki tatminine ve iletişim örüntülerine olan potansiyel etkisine bakmayı hedeflemektedir. Bu bağıntı çiftlere zihin kuramı metotlarını öğreten daha efektif bir müdahale tekniğinin çift terapisinde kullanılabilirliğini ölçmek için incelendi. Çalışma en az altı ay, en fazla 15 yıldır birlikte olan 54 heteroseksüel çift ile yapıldı. Katılımcıların çatışma zamanlarındaki ve ilişkilerinin bütünündeki ilişki doyumlarını göreceli olarak ölçmek için iletişim yöntemleri ölçeği ve ilişki doyum ölçeği kullanıldı. Katılımcıların zihin kuramı becerileri gözlerden zihin okuma testi ile ölçüldü. Bu noktada zihin kuramını romantik ilişki minvalinde inceleyen yalnızca birkaç çalışma olduğunun altını çizmekte fayda var. Bu çalışmanın sonuçları zihin kuramı ile ilişki doyumu arasında kayda değer bir korelasyon olmadığını gösterdi. Yalnızca, talep etme/geri çekme iletişim örüntülerinin zihin kuramıyla anlamlı ölçüde ilişkilendiği bulundu. Dahası, kadın katılımcıların, partnerleri düşük seviyede zihin kuramı becerilerine sahip olduğunda, daha yüksek seviyede yapıcı iletişim kullandığı gözlemlendi. Bu sonuçlar zihin kuramı temelli yaklaşım ve beceri eğitimlerinin çift terapisinde yıkıcı iletişim örüntülerini önlemek için faydalı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Theory of mind (ToM) refers to a set of intellectual human ability to understand that others have desires, beliefs, intentions, intuitions, plans, assumptions, emotions, ambitions, hopes, knowledge that is distinct from one's own. It also enables humans to understand, infer and predict other's behaviors in terms of mental states. This study aims to look at the potential effect of ToM on romantic relationship satisfaction and communication patterns. This association was observed in order to see whether a more efficient intervention technique that teaches theory of mind skills could be used in couples therapy. The sample includes 54 heterosexual couples who have been together for at least 6 months, and at most 15 years. Communication Patterns Questionnaire (CPQ), Relationship Satisfaction Scale (RSS) were given to participants to measure their communication patterns during the conflict and their overall romantic relationship satisfaction respectively. The participants' theory of mind ability was measured using the Reading the Mind in the Eyes Test (RME), it is important to mention that there are only a few studies that look at the theory of mind in a romantic relationship context. Results indicated that there was no significant correlation between the theory of mind and relationship satisfaction. Only demand/withdraw communication pattern was found to be significantly associated with the theory of mind. Further, female participants used higher levels of constructive communication when their partner had low-level of ToM skills. These results indicate that the theory of mind based approaches and skills training may be beneficial in couple therapy to prevent deconstructive communication patterns.