Ergenlerin algıladıkları anne baba eş uyum düzeyleri
Parents' marital satisfaction levels perceived by adolecents
  1. Tez No: 368263
  2. Yazar: DENİZ SENEM UĞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HADİYE KÜÇÜKKARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, ergenlerin algıladıkları anne baba eş uyum düzeyleri psikososyal değişkenlere göre incelenmiştir. Eş uyumu, ailenin birlikteliği ve bütünlüğünün korunmasında üzerinde durulan önemli bir etkendir. Ailede bu özelliğin ergenlerin anne ve babası arasındaki ilişkiyi algılamasını ve dolayısı ile aile yaşamını iletişim, kararlar, roller, anlaşmazlıklar, eğlence, duygular, ekonomi ve ebeveynlik gibi boyutlarda etkileyebileceği düşünülmektedir. Aile sistem teorisinin temel alındığı araştırmalarda eşlerin birbirleriyle olan olumlu ilişkilerinin ailenin bütünü üzerinde önemli etkileri olduğu belirtilmektedir. Ergenler açısından düşünüldüğünde, çocuğun gelişiminde anne babanın birbirleriyle olan uyumu önem taşımaktadır. Bu araştırma tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırma evreni, İzmir İli Karşıyaka ve Buca Merkez ilçelerinde 12-15 yaş ortaokul öğrencilerinden, örneklemi ise aynı ilçelerde bulunan MEB'e bağlı 4 ortaokulda öğrenim gören toplam 511 öğrenciden oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak, 1) Öğrencilerin sosyo demografik özelliklerini belirlemek üzere Kişisel Bilgi Formu ve 2) Ergenlerin Algıladıkları Anne Baba Eş Uyum Ölçeği kullanılmıştır. EABUÖ, araştırmacı tarafından geliştirilmiş, ölçeğin geçerlik güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Araştırma verileri ile ilgili çözümlemeler SPSS 15.0 paket programı ile bilgisayar ortamında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Parents' Marital Satisfaction Levels Perceived by Adolecents was researched in terms of psychosocial variables. Compatibility of spouses is a main factor in maintaining association and integrity among families. This feature can play a big role to detect the relationship between parents and adolescents thereby affect the decisions, conflicts, roles, emotions, entertainment, economy and communication within the family. According to the researches on the Family System Theory, positive relation between parents has a significant effect on whole family. In terms of adolescents, the main factor in a child's development is parents compatibility. This descriptive study is a screening model. The universe of the study is selected from the adolescents between 12-15 year old studying in the public secondary schools in Buca and Karşıyaka, Izmir. The sample of the research has 511 students from four public secondary schools located in the same area in total. Data collection tools are; 1)A Personal Information Form to determine the socio-demographic characteristics, 2)The Adolescents Perception of Parents Marital Satisfaction Scale to examine the perception of the adolescents. The Adolescents Perception of Parents Marital Satisfaction Scale is developed and the studies about the reliability and the validity of the scale was done by the researcher. According to the psychosocial variables, adolescences' perception of parents marital satisfaction were examined. The analysis about the data collection derived from the personal information form and the EABUO scale is made by SPSS 15.0 programme. The results show that, there is no significant relationship between the adolescents' perception of parents' marital compatibility in terms of gender & age.