Susam (Sesamum indicum L.) bitkisinin in vitro rejenasyonu ve agrobacterium tumefaciens aracılığı ile genetik transformasyonu
- Tez No: 58167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada susam bitkisinin in vitro rejenerasyon yeteneği ve Agrobacterium tumefaciens aracılığı ile genetik transformasyonu araştırılmıştır. İn vitro rejenerasyon çalışmalarında, çeşitli bitki büyüme düzenleyicilerin susam bitkisinin kotiledon eksplantlarının organogenezis oluşturma yeteneği üzerine etkileri araştırılmıştır. 1, 2, 4 ve 8 mg/l BAP, 0.1 mg/l NAA ile birlikte veya NAA olmaksızın Murashige ve Skoog besi ortamında test edilmişlerdir. Kallus oluşumu 10 gün içerisinde başlamıştır. Kallus rejenerasyonu %90 ile %100 oranında elde edilmiştir. Adventif sürgünler, 0.1 mg/l NAA+4 mg/l BAP ve 0.1 mg/l NAA+8 mg/l BAP içeren MS ortamında oluşmuştur. Organogenezis'in meydana gelmesinde susam bitkisinin genotipi büyük önem taşımıştır. Transformasyon çalışmalarında susam bitkisinin duyarlı olduğu Agrobacterium suşları (yabanı l-tip ve disarmed tip) tesbit edilmiştir. Sesamum indicum L'in duyarlı olduğu yabanıl-tip Agrobacterium suşları kullanılan bitki materyalinde tümör oluşturmuştur. Disarmed suşlarla yapılan in vitro transformasyonda ise transgenik hücrelerin varlığı histokimyasal GUS analizi ile gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in vitro regeneration ability and genetic transformation of sesame via Agrobacierium tumefaciensv/ere investigated. Effects of various plant growth regulators on organogenesis from cotyledon explants of sesame were determined. Murashige and Skoog medium supplemented with 1, 2, 4, 8 mg/I BAP and 0.1 mg/l NAA or without NAA were tested. Callus formation started in ten days and a high frequency of callus formation (up to 100%) was obtained. Adventitious shoots were obtained in an MS medium containing 4 mg/l BAP and 0.1 mg/l NAA or 8 mg/l BAP and 0.1 mg/l NAA. In transformation works, susceptibility of S.indicum to Agrobacterium strains (wild type and disarmed type) was determined. Wild-type Agrobacterium strains which infect sesame developed tumours on the plant materials. Transgenic cells transformed with disarmed Agrobacterium strains was confirmed by histochemical GUS assay.