TNF-B (beta)nın serviks kanseri hücreleri üzerinde gösterdiği antitümor özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 58168
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. O. NİDAİ ÖZEŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
öz TNF-P' NIN SERVİKS KANSERİ HÜCRELERİ ÜZERİNDE GÖSTERDİ?İ ANTITUMOR ÖZELLİ?İNİN ARAŞTIRILMASI Hakan AKÇA Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Anabilim Dalı Haziran 1997, 73 + x sayfa Serviks kanseri kadın kanserleri arasında ölüm oranının en fazla gözlendiği kanser tipidir. Bu çalışmada TNF-p, 5-FU, HÜ, IFN-a ve bunların TNF-p ile kombinasyonlarmın insan servikal kanser hücre dizileri ME 180 ve HeLa üzerindeki antiproliferativ, sitotoksik ve DNA fragmentasyonuna etkileri test edilmiştir. Bu muamelelerin, hücre dizileri üzerinde sitotoksik, antiproliferatif ve apoptosisi indükleyici aktivite gösterdiği bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Serviks kanseri, Apoptosis, DNA fragmentasyonu, TNF-p, ME 180, HeLa. Jüri: Doç. Dr. O. Nidai ÖZEŞ Yrd. Doç. Dr. Burhan SAVAŞ Dr. Süheyla İNAN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANTITUMOR EFFECTS OF TNF-P ON CERVICAL CARCÎNOMA CELLS Hakan AKÇA M.S. in Biology Advisor: Assoc. Prof. Dr. O. Nidai ÖZEŞ June 1997, 73 + x pages Cervical carcinoma is a kind of cancer that mortality rate is higer than other females cancer type. In this study, antiproliferative, cytotoxic and DNA fragmentation effects of TNF-P, HÜ, 5-FU, IFN-a and their combinations with TNF-P have been tested on cervical carcinoma cell lines, ME 180 and HeLa cells. It has been found that these treatments show significant antiproliferative, cytotoxic and apoptosis inducing activities on these cell lines. KEYWORDS: Cervical carcinoma, DNA fragmentation, Apoptosis, TNF-P, ME 180, HeLa. COMMTTEE: Assoc. Prof. Dr. O. Nidai ÖZEŞ Assist, prof. Dr. Burhan SAVAŞ Dr. Süheyla İNAN 11