Gölhisar (Burdur) yöresindeki peatlerin fiziksel ve kimyasal özellikleri ile yetiştirme ortamı olarak kullanım olanaklarının araştırılması
- Tez No: 58166
- Danışmanlar: PROF. DR. A. TURGUT KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
6. ÖZET Bu çalışma Burdur-Gölhisar göl yatağında oluşmuş peat materyalinin doğal hali ile sahip olduğu fiziksel ve kimyasal özelliklerini ve tarımsal amaçlı kullanımlara uygunluğunu belirlemek amacıyla yarılmıştır. Bu amaçla Gölhisar göl yatağındaki peat alanını temsil edecek nitelikte iki profil çukuru açılarak morfolojik tanımlamaları yapılmış ve farklı genetiksel özellikteki her bir derinlikten örnek alınmıştır. Alınan peat örneklerinde uygulanan fiziksel ve kimyasal analizler sonucunda, örneklerin ayrışma dereceleri, organik madde kapsamları, hacim ağırlığı değerleri, su tutma kapasiteleri, serbest karbonat içerikleri, suda ve sature ortam ekstraktında pH ve EC değerleri, yine sature ortam ekstraktmda- P, K,' Ca, Mg, Fe, Zn, Mn ve Cu içerikleri, değişebilir katyonlar, toplam azot ve katyon değişim kapasiteleri saptanmıştır. Bu araştırmanın sonucunda, birinci profilde yukarıdan aşağıya doğru yarayışlı suyun önce arttığı, sonra tekrar azaldığı belirlenmiştir. İkinci profilde ise gölün bu profilden daha önce çekilmesinin bir sonucu olarak, daha yüksek ayrışma derecesine sahip bu materyallerde yarayışlı su içerikleri çok düşük bulunmuştur. Birinci profilde ilk iki derinlik dışındaki materyallerde kireç ilavesi gerektirecek düşük pH değerleri saptanmasına karşılık, ikinci profilin üçüncü derinliği dışmda kalan materyallerde pH değerleri yüksek olarak saptanmıştır. Birinci profilde ikinci, üçüncü ve dördüncü derinliklerdeki materyallerin ve ikinci profilde de üçüncü derinlikteki materyalin dışında kalan peat materyallerinin EC değerlerinin sadece tuza dayanıklı bitkiler için uygun olduğu saptanmıştır. Gölhisar göl yatağında oluşmuş bu peat materyallerinin tarımsal amaçlı kullanımlarda yetiştirme ortamı olarak istenen sonucun alınabilmesi için birbirinden farklı özelliklere sahip materyallerin karıştırılmadan kullanılması veya sadece benzer özellikleri taşıdığa belirlenen materyallerin bir arada kullanılması gerekmektedir. Ayrıca birinci profilde 90 cm'den, ikinci profilde ise 53 cm'den aşağıda bulunan materyallerin göl tabanındaki killi kısımla karışmış olmasından dolayı yetiştirme ortamı olarak kullanılması tavsiye edilmemektedir. 88
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This study was carried out to determine the physical and chemical properties and the suitability for agricultural utilization of peat materials developed in the Gölhisar lake of Burdur. For this goal, the representative two profiles were opened, morphological examinations carried out, and then peat samples were taken from each depth having different properties In these samples, decomposition level, water holding capacity, bulk dencity, pH, EC, carbonate, organic matter, exchangable cations, cation exchange capacity, total N and as well as P, K, Ca, Mg, Fe, Zn, Mn and Cu were determined. The results obtained showed that available water in the profile I increased towards downward and then decreased, whereas available water content of the profile n found to be low due to the high decomposition of the peat material caused by earlier drainage of water. In the profile I low levels of pH, that requires addition of lime, were found in all the layers except for two layers, whereas in the profile II low levels of pH was not determined except in the third depth. It was determined that peat material in the layers were suitable to use for the plants that are resistant agains salinity, except me materials present at the 2th, 3th and 4th depths in the profile I and the 3th depth in the profile H, To get the desirable result in using the peat material as growing media in agriculture, it is important not to use the mixture of materials that has different features, if it is necessary the mixture of materials that has same features should be used. In addition, peat materials below 90 cm in the profile I and S3 cm in the profile II should not be used as growing media due to high clayey material content 89