1989 zorunlu göçü, göçmenlerin sosyal entegrasyonu: Çanakkale Şirinköy Bulgaristan göçmenleri üzerine bir araştırma
1989 forced migration, social integration of immigrants: A study on Çanakkale Şirinköy Bulgarian immigrants
  1. Tez No: 581716
  2. Yazar: COŞKUN BORLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Sociology, History, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Balkan Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Araştırmada 1989 yılında Bulgaristan'dan göç etmiş olan ve Çanakkale İlinin Gökçeada İlçesinde bulunan Şirinköy'e devlet eliyle yerleştirilen göçmenlerin göç öncesinde ve sonrasında sahip oldukları sosyo-ekonomik, kültürel, siyasi, dini ve eğitim durumlarının tespit edilerek karşılaştırılması, kültürel alışverişin etkilerinin ele alınması hedeflenirken; göç sonrasında karşılaşılan sorunların saptanması ve yaşanan sorunların çözümünde atılan adımların detaylı olarak incelenmesi de amaçlanmaktadır. Yapılan literatür çalışması sonucunda alanda benzer çalışmalar olduğu ancak Çanakkale İli'nin bu bağlamda ele alınmadığı tespit edilmiştir. Bu durum çalışmanın çıkış noktasını oluşturmakla birlikte söz konusu olan bu çalışmanın alandaki açığın giderilmesine de katkı sağlayacağı ön görülmektedir. İçerik analizi kullanılarak ortaya konulan bu çalışmada görüşme soruları belirlenmeden önce literatür taraması yapılmış, araştırmacı tarafından kavramsal çerçeve etrafında sorular belirlenmiştir. Sorular uzman görüşüne başvurularak değerlendirilmiş, gerekli düzenlemeler yapılmış ve sorular sosyo-ekonomik, kültürel, siyasi, dini ve eğitim durumlarının tespit edilerek karşılaştırılması için kategorilere ayrılmıştır. Uzman görüşü alınarak hazırlanan sorular öngörüşme yapılarak değerlendirilmiş, elde edilen veriler doğrultusunda tekrardan uzman görüşüne başvurularak görüşme soruları son halini almıştır. Çalışma grubu dahilindeki kişilerle görüşmeler gerçekleştirilmiş, görüşmelerden elde edilen görüşmeci ifadeleri doğrudan alıntılama yoluyla çalışmada yer alarak yorumlanmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler doğrultusunda Şirinköy'deki Bulgaristan göçmenlerinin uyum sürecinde eğitim, din ve siyasi alanlarda büyük zorluklar yaşamadıkları tespit edilmiş, sosyo-ekonomik alanlarda yaşanılan sıkıntıların diğer alanlara göre daha zorlayıcı olduğu belirlenmiştir.Ayrıca çalışma verilerine göre göçmenlerin zaman içinde yaşadıkları sıkıntıları atlatmalarında ve yerli halk ile kaynaşmalarında ortak paydaların etkili olduğu sonucuna da varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to determine the problems after migration and examine the steps taken in solving these problems while determining the socio- economic, cultural, political, religious and educational status; affects of cultural interchange on immigrants before and after the immigration who migrate from Bulgaria and settled to Çanakkale Gökçeada's Şirinköy in 1989. In literature review similar studies are seen but none of them has taken Çanakkale in this context. This is the starting point of this study. Also it is believed that it will contribute to eliminate the gap in this area. The data obtained after the meetings has taken place and interpreted in the study by direct quoting. The questions are determined in conceptual frame after doing a literature review by the researcher. The determined questions are evaluated by an expert, required editings are done and questions are disposed. Meetings are done with the people in the study group and the statements of the interviewers has taken place in the study with direct quotation and are interpreted . With the data gathered from the meetings it is found out that the Bulgarian immigrants in Şirinköy haven't faced difficulties in educational, religious, and political areas but faced with socio-economic difficulties and in time they overcomed these difficulties and united with the local people.