Çinko oksit üretimi ve fotokatalitik aktivitelerinin belirlenmesi
Zinc oxide production and determination of photocatalytic activities
  1. Tez No: 581729
  2. Yazar: MUHAMMED İNAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ERKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada kimyasal çöktürme metodu çinko oksit üretimi gerçekleştirildi. Çinko oksit, çinko asetat dihidrat ve sodyum hidroksit girdileri ile farklı sıcaklık, çözücü ve konsantrasyonlarda sentezlenmiştir. Sentezlenen numuneler santrifüjde çözücülerinden ayrılarak 3 kez saf su, 1 kez etanol ile yıkama yapılarak kurutma işlemine tabi tutulmuştur. Farklı sıcaklık, derişim ve çözücü ile elde edilen çinko oksit nanopartikül numunelerinin FT-IR, UV-VIS ve UV-VIS-NIR analizleri yapılarak bandlar arası boşluklar ve fotokatalitik aktivitelerinin belirlenmesi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, zinc oxide production was performed by chemical precipitation method. Zinc oxide, zinc acetate dihydrate and sodium hydroxide were synthesized with different temperatures, solvents and concentrations. The synthesized samples were separated from their solvents by centrifugation and washed 3 times with purified water and 1 time with ethanol. FT-IR, UV-VIS and UV-VIS-NIR analysis of zinc oxide nanoparticle samples obtained with different temperature, concentration and solvent were investigated to determine the gaps and photocatalytic activities between the bands.