Antalya yöresi (agama stellio (L.1758) lacertilia: agamidae) populasyonlarındabeslenme biyolojisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 58173
  2. Yazar: SERDAR DÜŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada, 21.06.1995-29.09.1996 tarihleri arasında Antalya Belediyesi sınırlan içinde kalan 4 ayrı istasyondan (Altınova, Topçular, Kampus ve Aksu) yakalanan toplam 91 adet ergin (52 D, 39 E) Ağama stellio (L. 1758) örneğinde beslenme biyolojisi araştırılmıştır. Örneklerin sindirim kanallarından çıkan avların taksonomik grupları belirlenerek sayısal analizleri yapılmıştır. Sayılabilen avların % 99.18'nin Insecta, % 0.32' nin Arachnida, % 0.24'nün Myriapoda, % 0.16' sının Gastropoda ve % 0.08' nin Isopoda gruplarına ait oldukları saptanmıştır. Böcek grupları sayısal çokluklarına göre Hymenoptera (% 73.32), Coleoptera (% 13.42), Homoptera (% 6.83), Hemiptera ( % 3.70), Diptera (% 1.48), Orthoptera (% 0.74), Lepidoptera (% 0.32) ve Blattoptera (% 0.16) ordolanna aittir. Diğer taraftan örneklerden 20'sinde farklı böcek gruplarına ait larva ve yumurta, 28 'inde değişik familyalara ait bitkisel materyal, 63 'ünde Nematoda filumuna ait endoparazitler ve bu 63 örneğin 6'sında da Acarina filumuna ait ektoparazitlere rastlamlmıştır. Ayrıca, araziden canlı olarak yakalanan örneklerin dışkıları hakkında ve türün beslenme davranışı ile ilgili bilgiler verilmiştir. Tesbit edilen av gruplarından bir kısmının (Homoptera ve Hemiptera takımlarına ait familyalardan bazıları) tarımsal zararlı olan böcek türlerini içermelerinden dolayı söz konusu türün biyolojik mücadeleye katkısı olduğu düşünülmektedir. 34
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this research, we have investigated feeding biology of 91 mature A. stellio collected from 4 different station (Altınova, Topçular, Kampus, Aksu) of Antalya between 21.06. 1995-29.09. 1996. Numerical analysis of preys taken from digestive system of A. stellio have been done. Percentages of countable preys are as follow: % 99.18 Insecta, %0.32 Arachnida, % 0.24 Myriapoda, % 0.16 Gastropoda and % 0.08 Isopoda. On the base of the results A. stellio shows insectivorous feeding. Percentages of groups of insects on the base of numerical abundance are as follow: Hymenoptera (% 73.31), Coleoptera (% 13.42), Homoptera (%6.83), Hemiptera (%3.70), Diptera (% 1.48),Orthoptera(% 0.74), Lepidoptera (% 0.32), Blattoptera (% 0.16). Beside these, we have found that 20 samples had eggs and larvaes of different insects groups, 28 had plant materials belonging to different families, 63 had endoparasits of Nematoda phylum and 6 of 63 had exoparasits of Acarina phylum. Furthermore we have given on information of feeding behaviour and specimens of collected live samples. Since some of the determined hunts represents some hazardous insect species we think that above species helps to biological control. 35