Polyphagotarsonemus latus (banks) (acarı:tarsonemidae)'un biyolojisi üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 58172
  2. Yazar: SEYLA DAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada polifag bir zararlı olan Polyphagotarsonemus lotus (Banks)' un bazı morfolojik özellikleri incelenmiş ve ayrıca biyolojisi farklı sıcaklıklar (18 °C, 26 °C ve 32 °C), farklı oransal nem değerleri (%52, %72 ve %92 oransal nem), farklı ışık yoğunlukları (360,1350 ve2400 Lüx), farklı gün uzunluklarında (16, 12 ve 9 saat aydınlık ) incelenmiş, bazı bitkilerde meydana getirdiği zarar belirtileri de 26 °C sıcaklık 1200 Lüx ışık yoğunluğu, 8 saat gün uzunluğu ve %70 oransal nem değerlerine sahip iklim odalarında belirlenmiştir. P. lotus' un yumurta, nimf, kuyesens ve ergin olarak dört farklı biyolojik dönemi ayırt edilmiştir. Yumurtanın 0.08 eninde ve 0. 12 mm boyunda ve üzerinde beyaz renkli küçük kabarcıklar bulunan bir yapıda olduğu belirlenmiştir. Nimflerin yumurtadan çıktıktan sonra fazla aktif olmadıkları ve şekil olarak ergine benzedikleri tesbit edilmiştir. Nimf döneminin sonlarına doğru bireylerin hareketlerinin yavaşladığı ve bir müddet sonra ince bir kılıf içinde durgun döneme (kuyesens ) girdikleri gözlenmiştir. Kuyesens döneme giren erkek ve dişi bireylerin daha önceden ergin olan erkekler tarafından taşındığı belirlenmiştir. Ergin bireylerin büyüklüğü beslendikleri bitkiye ve ergin yaşma bağlı olmakla birlikte dişinin 0.09 mm eninde ve 0.18 mm boyunda ve erkeğin 0.06 mm eninde ve 0.14 mm boyunda olduğu belirlenmiştir. Ergin dişinin rengi başta kirli san daha sonra ise kehribar renginde olmuştur. Bu çalışmalar sonucunda,yukanda belirtilen sıcaklıklarda toplam gelişme süreleri, sırasıyla 175.20, 92.66 ve 113.70 saat; ömür uzunlukları sırasıyla 218.64, 180.00 ve 208.80 saat ve yumurtlama güçleri sırasıyla 27.41, 27.64 ve 29.54 adet yumurta arasında; belirtilen oransal nemlerde toplam gelişme süreleri sırasıyla 96.03, 92.79 ve 71.28 saat; ömür uzunlukları sırasıyla 296.40, 219.12 ve 176.64 saat ve yumurtlama gücü sırasıyla 23.50, 27.64 ve 29.00 adet yumurta arasında, belirtilen ışık yoğunluklarmda toplam gelişme süreleri sırasıyla 106.70, 101.40 ve 95.41 saat; ömür uzunlukları sırasıyla 315.60, 295.20 ve 296.64 saat ve yumurtlama gücü sırasıyla 29.59, 32.18 ve 27.94 adet yumurta arasında; belirtilen gün uzunluklarında toplam gelişme süreleri sırasıyla, 73.32, 87.15 ve 92.66 saat; ömür uzunlukları sırasıyla 241.68, 271.68 ve 296.88 saat ve yumurtlama güçleri sırasıyla 32.98, 28.35 ve 27.64 adet yumurta olarak bulunmuştur. Bu veriler ışığında, P. lotus' un toplam gelişme süresi ve ömür uzunluğu için denenen farklı sıcaklıklar içinde 26 °C sıcaklık, farklı oransal nemler içinde %92 oransal nem, farklı gün uzunlukları içinde 9 saat gün uzunluğu optimum olmuş ve denenen farklı ışık yoğunluklannımn toplam gelişme süresi ve ömür uzunluğu üzerinde önemli 51derecede farklı etkileri gözlenmemesine rağmen düşük ışık yoğunluklarının populasyon artışını diğerlerine göre biraz daha hızlandırdığı belirlenmiştir. P.kaus' la bulaşık olan farklı bitkilerde ki zarar belirtileri bitki türlerine göre farklılık göstermesine rağmen genel olarak çiçek dökülmeleri, yaprak ve sürgünlerde deformasyon ve renk değişikliği şeklinde ortaya çıkmıştır. 52
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The biological aspects of Polyphagotarsonemus lotus (Banks) was investigated at various temperatures (18, 26 and 32 °C), relative humudities (52, 72 and 92%), light- intensities (360, 1350 and 2400 lux) and daylengths (16, 12 and 9 h). Four biological stages egg, nymph, quiescent nymph and adult were observed- Size of the eggs were (width- length) 0.08- 0.12 mm and the shape was oval and elongate, the upper surface was studded with longitudual rows of tubercles. Nymphal stages were slow moving and looked like adults. The nymphs remained enclosed within the skins of the quiescent larvae until the adult was formed. In this period male and female individuals were carried by other adult males. The size of adults which varied according to the host plant they inhabited and the age were (width- length) 0.09-0.18 mm for females and 0.06-0. 14 mm for males. Initial colour of adults was yellowish but later changed to light amber. In studies, developmental period was 175.20, 92.66 and 113.70h; longevity was 9.11, 7.50 and 8.70 days; the number of eggs per female was 27.41, 27.64 and 29.54 at 18, 26 and 32 °C respectively The tests were carried out at 70% rh, 1200 lux and 16 daylength. The developmental period was 96.30, 92.79 and 71.28 h; longevity was 7.36, 9.13 and to 12.35 days; the number of eggs per female was 23.50, 27.64 and 29.00 at 52%, 72% and 92% rh respectively. The tests were carried out at 26 °C, 1200 lux and 16 daylength. The developmental period was 106.70, 101.40 and 95.48 h; longevity was 13.15, 12.30 and 12.36 day; the number of eggs per female was 29.59, 32.18 and 27.94 at 360, 1350 and 2400 lux respectively. The tests were carried out at 26 °C, 72 % rh and 16 daylength. The developmental period was 7332, 87.25 and 92.66 h; longevity was 10.07, 1 132 and 1237 day; the number of eggs per female was 32.98, 2835 and 27.64 at 16, 12 and 9 h daylenght respectively. The tests were carried out at 26 °C, 72 % rh and 1200 lux. The optimum temperature, rh and daylength were 26 °C, 92% rh and 9 h respectively for developmental period, longevity and fecundity. The light-intensity tested had no significant effect on the biology of mite. The plants infested with P. latus manifested variable deformations. The infested leaves become bronzed with down- 53curling margins, buds were aborted and flowers were distorted in different plant species tested. 54