Hidrotermal metot ile antimikrobiyal nano hidroksiapatit kompozit üretimi
Production of antimicrobial nano hydroxyapatite composite by hydrotermal method
  1. Tez No: 581732
  2. Yazar: CEMİL KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ŞERBETÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Saf, çinko ve flor katkılı hidroksiapatit hidrotermal metotla sentezlenmiştir. Yüzey ve yapısal özelliklerine SEM ve XRD oda koşullarında bakılmıştır. HAp'ın, ZnHAp ve FHAp'ın XRD analizinde difraksiyon piklerinde herhangi bir safsızlık gözlenmemiştir. SEM görüntüsünde hidroksiapatit'in nano layer, nano rod ve nano flower yapıları sentezlemiş olup antimikrobiyal özelliğine bakılması için hazır hale getirilmiştir. Antibakteriyel aktivite tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pure, zinc and fluorine doped hydroxyapatite was synthesized by hydrothermal method. Surface and structural properties were examined under SEM and XRD room conditions. XRD analysis of HAp, ZnHAp and FHAp showed no impurity at the diffraction peaks. In the SEM image, nano layer, nano rod and nano flower structures of hydroxyapatite were synthesized and made ready for antimicrobial properties. Antibacterial activity was determined.