Seralarda topraklı ve topraksız ortamda yetiştirilen domateslerde (lycopersicon esculentum mill.L.) CO2 zenginleştirmesinin vegetatif gelişme ile verim ve kaliteye etkileri
- Tez No: 58177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKILLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
oz SERALARDA TOPRAKLI VE TOPRAKSIZ ORTAMDA YETİŞTİRİLEN DOMATESLERDE (Lycopersicon esculentum millik.) CO2 ZENGİNLEŞTİRMESİNİN VEGETATİF GELİŞME İLE VERİM VE KALİTEYE ETKİLERİ Nurşen ÖZÇELİK Doktora Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Haziran 1997, 113 sayfa Bu çalışma COa'in sera atmosferindeki konsantrasyonunu arttırarak hem toprak hem de paket kültürü şeklinde yetiştirilen domateslerde (Lycopersicon esculentum milLL.) vegetatif gelişme ve verim üzerine etkilerini incelemek amacıyla 1993-1995 yıllan arasında yürütülmüştür. Denemeler 1. yıl sadece ilkbahar, 2. yıl'da ise tek ürün ve ilkbahar dönemlerinde faktöriyel tesadüf parselleri deneme deseninde kurulmuştur. İlkbahar yetiştiriciliğinde Sander Fİ, tek ürün yetiştiriciliğinde Fantastik Fİ çeşitleri kullanılmıştır. Bitkilere sera içi sıcaklığı 27 °C'nin altında olduğu gündüz saatlerinde 1000 ppm'lik CQ2 verilmiştir. 27 °C'nin üstündeki sıcaklıklarda zenginleştirme durdurulmuş ve havalandırma pencereleri açılmıştır. Bitki gelişimi ile ilgili olarak, dikimden bitkilerin tepe budaması yapılana kadar 15'er gün ara ile bitki boyu ölçülmüştür.Aynca yapraklardaki klorofil miktarı, net asimilasyon miktarı ve nisbi büyüme oranı, çiçek ve meyve sayılanda belirlenmiştir. Verim ve meyve özellikleri ile ilgili (vitamin C, meyve eti sertliği, titre edilebilir asitlik, pH, toplam suda eriyebilir kuru madde, toplam kuru madde ) kalite özelliklerine bakılmıştır. C02 zenginleştirmesi her iki ilkbahar döneminde sadece erkenci verimde etkili olurken tek ürün yetiştiriciliğinde erkenci verimde % 37, toplam verimde % 43'lük bir verim artışı elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : C02, domates (Lycopersicon esculentum mill L.), sera, topraksız kültür, toprak, zenginleştirme. JÜRİ: Yrd.Doç.Dr. Mustafa AKILLI Prof. Dr. Ayten SEVGİCAN Doç. Dr. Nurgül ERCAN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF C02 ENRICHMENT ON VEGETATIVE GROWTH, YIELD AND QUALITY OF GREENHOUSE -GROWN TOMATOES (Lycopersicon esculentu millL.) IN SOIL AND SOILLES CONDITIONS Nurşen ÖZÇELİK PhD. in Department of Horticulture Adviser: Asst. Prof. Dr. Mustafa AKILLI June, 1997, 112 pages This research was conducted to determine the effects of C02 enrichment on yield and vegetative growth of tomato (Lycopersicon esculentum mill. L.) in both soil and soilless (bag) culture for the period of 1993 and 1995. While in the first year of the experiment plants were grown as spring crop only in the second year plants both spring and single crop were grown. The experiments were set up randomised complete block factorial design. Sander Fl hybrid and Fantastic Fl were used for the spring and the single growing seasons, respectively. When the temperature in greenhouse was below 27°C, 1000 ppm C02 was applied into the greenhouse in day light and when the temperature was above 27°C C02 enrichment process was stopped and ventilation system was opened. During the experiments, plant height (15 day-intervals), chlorophyll in leaf, net assimilation rate, relative growth rate, number of flower and fruit were determined. Fruit yield and quality characteristics (vitamin C, flesh firmness, titrateble acidity, pH, total water soluble solid material and total solid material ) were also measured. The results showed that whilst CC^ enrichment increased only the early yield for both years of spring growing season, this application increased both the early yield and total yield by 37 % and 43%, respectively for single crop growing. KEY WORDS: C02, tomato (Lycopersicon esculentum mill. L), greenhouse, soilless (bag) culture, soil, enrichment COMMITTEE: Asst. Prof. Dr. Mustafa AKHXI Prof. Dr. Ayten SEVGİCAN Doç. Dr. Nurgül ERCAN