Antalya yöresi seralarında topraklı ve topraksız ortamlarda yetiştirilen domates bitkisinin mineral beslenme durumlarının karşılaştırılması
Comparison of mineral nutritional status of tomato plant grown in soil and soilless culture in the Antalya region greenhouses
  1. Tez No: 475206
  2. Yazar: ÖMER ÖZGÜN ÖZOKCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ERASLAN İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışması, Antalya ilinin Merkez, Aksu, Serik, Manavgat ilçelerinde domates yetiştiriciliği yapılan 27 adet topraklı, 25 adet topraksız seradan alınan yaprak örnekleriyle, domates bitkilerinde besin elementi içerikleri belirlenerek farklı gelişme ortamlarında yetiştirilen domates bitkisinin beslenme durumlarını ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla belirlenen seralardan, serayı temsil edecek şekilde bitkilerin 5. çiçeklenme devresinin başında büyüme uçlarındaki 3 ve 4. yaprak örnekleri alınmıştır. Alınan yaprak örneklerinde N, P, K, Ca, Mg, Fe, Zn, Mn, Cu, Cl ve B içerikleri belirlenmiştir. Analiz sonuçları sınır değerleri ile karşılaştırılarak yetiştirme ortamlarının arasındaki mineral beslenme durumları kıyaslanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre bitki örneklerinin besin elementi içerikleri yetiştirme ortamları arasında karşılaştırıldığında N, B, Mg, Mn içerikleri her iki ortamda da 'yeterli' düzeyde olup ortamlar arasında önemli düzeyde farklılık gözlemlenmemiştir. Fosfor ve Cu içeriklerinin 'yeterli' düzeyi topraklı ortamda daha yüksek belirlenirken, K içerikleri topraklı ortamlarda tamamen 'noksan', Ca içerikleri her iki ortamda da 'fazla' düzeyde, Fe ve Zn içeriklerinin ise 'yeterli' düzeyi topraksız ortamda daha yüksek belirlenmiştir. Klor içerikleri topraklı ortamda 'fazla' düzeyde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out to compare the nutrient element concantrations of the plants with the samples taken from 27 soil and 25 soilless cultures greenhouses which were cultivated in tomatoes in Central Antalya, Aksu, Serik, Manavgat provinces. For this purpose, 3rd and 4th leaf samples were taken at the beginning of the fifth flowering cycle of the plant and at the growth tips as representing the greenhouse from the determined greenhouse. Nitrogen, P, K, Mg, Fe, Zn, Mn, Cu, Cl, B concentrations of tomato plant samples were determined. Mineral nutrition concentrations of tomato plant samples were compared with the sufficiency ranges which was given for tomato plants and growing media (soil and soilless). According to the results of the research, when mineral nutrition concentrations of plant samples were compared between the growing media, N, B, Mg, Mn concentrations were 'sufficient' in the both growing media. Phosphorus and Cu concentrations 'sufficient' level is higher in the soil than soilless culture and K concentrations were completely 'defficient' in the soil culture. The level of Ca concentrations were 'high' in both growth media. Iron and Zn concentrations were found to be 'sufficient' level higher than in the soilless culture. Chlorine concentrations were 'high' in the soil culture.