Vektör parçacıklarının bazı dış alanlar içindeki hareketi
- Tez No: 58176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AÇIKGÖZ İRFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
oz VEKTÖR PARÇACIKLARININ BAZI DIŞ ALANLAR İÇİNDEKİ HAREKETİ Nesrin YALTKAYA Yüksek Lisans Tezi, Fizik Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. İrfan AÇIKGÖZ 1997, 43 Sayfa Bu çalışmada, kütleli spin-1 parçacık için daha önce klasik spinli parçacık sisteminin kuantizasyonundan elde edilen denklemin sabit dış magnetik alan içindeki çözümleri incelenmiştir. 10-bileşenli spin-1 dalga denklemini yüksek basamaktan diferansiyel denklem olarak çözmek yerine, cebirsel denklem olarak çözmek için bir yöntem geliştirilmiştir. Bunlar A.O. Barut, N. Ünal, I. Açıkgöz, A. Havare ve S. Gönen'in iki fermion sistemi ile ilgili yapmış oldukları çalışmalar ile karşılaştırıldı ve tutarlı çözümlere ulaşıldığı görüldü. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Arttırma-Eksiltme İşlemcileri, Spin- 1/2 Parçacığı, Dirac Denklemi, Spin-1 Parçacığı, Kemmer Denklemi, İki Fermion Sistemi. JÜRİ: Doç.Dr.îrfan AÇIKGÖZ (Danışman)//)/^^ Prof.Dr.Nuri ÜNAL /1İ/- /, Prof.Dr.İlhami YE?ÎNGİL /v/Xfl,/jfc" ?
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE MOTION OF VECTOR PARTICLES IN SOME EXTERNAL FIELDS Nesrin YALTKAYA M.S. in Physics Adviser : Assoc. Prof. Dr. İrfan AÇIKGÖZ 1997, 43 Pages In this work, the solutions of the equation that was previously derived from the quantization of the system of the classical particle with spin, was studied in some constant magnetic fields for massive spin-1 particle. A new technique has been developed for the 10-component wave equation of spin-1 by using algebraic equation instead of solving higher order differential equation. The results are compared with those obtained by A.O. Barut, N. Ünal, î. Açıkgöz, A. Havare and S. Gönen and seen that they are in agreement with them. KEY WORDS: Lowering-Raising-Operator, Dirac Equation, Spin- 1/2 Particle, Kemmer Equation, Spin-1 Particle, Two- Fermion System. COMMITTEE: Assoc. Prof. Dr. İrfan AÇIKGÖZ (Advisu,/^ Prof. Dr. Nuri ÜNAL Prof. Dr. tlhami YE?ÎNGİL