İsveç Kürtleri örneklemi üzerinden milliyetçiliğin kutsallaşma eğilimleri
Sanctification tendencies of nationalism on the sample of Swedish Kurds
- Tez No: 581777
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Milliyetçilik, son iki yüzyıl boyunca neredeyse tüm yeryüzünün kaderini etkilemiş ve toplumların kimliğinde kalıcı dönüşümler oluşturmuştur. Bu açıdan milliyetçilik, imparatorluklar gibi büyük yapıların parçalanmasını ve oluşan her parçanın özellikleri bakımından tekleşme eğilimi durumunu ortaya çıkarmıştır. Böylece daha önceden din üzerinden gerçekleştirilen kimlik tanımı, artık millet ile yapılmaya başlanmıştır. Nitekim Osmanlı İmparatorluğunda gayrimüslimler isyan ettiği gibi Müslüman unsurlar da kendi ulusal devlet yapısını kurma gayesiyle devletten ayrılmaya çalışmışlardır. Bundan dolayı bölgemizde Arap, Türk ve Farslar ulusal devlet yapıları kurmuşlardır ama dördüncü büyük unsur olan Kürtler, dört ulus devletin kesişme noktalarında kalmalarından dolayı herhangi bir ulus devlete sahip olamamıştır. Öte yandan, Kürtler arasında da çok yaygın olmamakla beraber milliyetçilik akımının yüzyıl önce başladığı fark edilmektedir. Özellikle son yarım asırda sol hareketler üzerinden gelişen Kürt milliyetçiliği, hem Türkiye'de hem yurtdışında yayılım alanı yakalamıştır. Buna bağlı olarak 12 Eylül darbesinden sonra Kürt siyasi, aydın ve yazarların ülkeden çıkmak zorunda kaldıkları ve daha çok İsveç'e sığındıkları bir vakıadır. İsveç'in kültür ve göçmenlik politikaları bu akışın ana gerekçesi olmakla beraber; İsveç'e giden yazar ve aydınların özellikle yazın ve kültür alanında gerçekleştirdikleri çalışmalar, Kürt göçmenlerin ülkede yerleşmesine zemin hazırlamıştır. Buna bağlı olarak yüz bin Kürdün yaşadığı İsveç'te gelişen milli kimlik ve bilinç, dikkate değerdir. İsveç Kürt Diasporasında milliyetçiliğin imkânları ile türleri ve sosyal yaşam şartları, bu araştırmada anlaşılmaya çalışılmaktadır. Bu bağlamda, İsveç'te yaşayan Kürtler ile mülakatlar gerçekleştirilmiş ve orada gelişten Kürt yazın dünyasından yararlanılmıştır. Sonuç itibariyle, İsveç Kürtleri örneğinde milliyetçi eğilimler ile inşacı kimlik çağrışımları ortaya çıkarılmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
For the last two centuries, nationalism has affected the fate of almost all the earth and has created permanent transformations in the identity of societies. In this respect, nationalism has revealed the disintegration of large structures such as empires and each pieces had the tendency to unite in terms of the characteristics of own small structures. Thus, the definition of identity, which was previously carried out on religion, is now being made with the nation. As a matter of fact, as non-Muslims rebelled against the Ottoman Empire, Muslim nations also tried to leave the state in order to establish their national state structure. Therefore, in our region the Arabs, Turks and Persians, have established national state structures, but the Kurds, which is the fourth biggest nation did not have any nation-state because they remained at the intersections of the four nation-states. On the other hand, although it is not widespread among the Kurds, it is noticed that the movement of nationalism started a century ago. Especially in the last half-century, leftist movements growing out of Kurdish nationalism, both abroad and in Turkey and Kurdish nationalism has spread out in a huge area. After the 12 September 1980 coup, Kurdish politicians, intellectuals and writers were forced to leave the country and take shelter in Sweden. Sweden's culture and immigration policies are the main rationale for this flow. Furthermore, the works carried out by the writers and intellectuals who went to Sweden especially in the field of literature and culture have prepared the ground for Kurdish immigrants to settle in the country. In addition, the national identity and consciousness that developed in Sweden by hundred thousand Kurds is noteworthy. In the Swedish Kurdish Diaspora, the possibilities of nationalism and its types and social life conditions are tried to be understood in this research. In this context, interviews were conducted with the Kurds living in Sweden and also the Kurdish literature was examined. As a result, in the example of Swedish Kurds, it is aimed to reveal nationalist tendencies and constructive identity connotations.