Uluslararası ticarette piyasa risklerinin kurumsal yönetimi ve faaliyet karı marjı oranını öngörebilen bir model oluşturma
Corporate governance of market risks in international trade and establishing a model that can predict operating profit margin ratio
  1. Tez No: 581776
  2. Yazar: MİNE ÖZLÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HEPŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada ticari işletmelerin uluslararası ticarette karşılaşabilecekleri olası risk faktörleri tüm yönleriyle açıklanarak olası risklerin en az zararla atlatılabilmesi için alınması gereken önlemler incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde uluslararası ticaret kavramının tanımı ve kapsamı üzerinde durulmuştur. Uluslararası ticareti ortaya çıkaran nedenler incelenerek günümüzde uluslararası ticaretin boyutları veriler ışığında ortaya konmuştur. Çalışmanın üçüncü kısmı ise risk kavramı, geleneksel risk yönetimi ve özel olarak da kurumsal risk yönetiminin tanımı, standartları ve aşamalarına ilişkindir. Dördüncü bölümde ise uluslararası ticarette karşılaşılan risk faktörleri detaylı bir şekilde incelenerek risklerin çeşitleri, nitelikleri ve sınıflandırılması yapılmıştır. Ayrıca bu bölümde ise uluslararası para piyasası yoluyla koruma ve döviz piyasası yoluyla koruma mukayeseleri üzerine bir uygulama yapılarak veriler aracığıyla ithalatçıların nasıl bir yol izlemeleri gerektiği üzerine tarihi veriler üzerinden yorum yapılmıştır. Beşinci bölümde ise faaliyet karı marjı oranı değerlerini öngörebilen bir model oluşturulmuş ve bu model sayesinde oluşabilecek finansal başarısızlık durumlarının incelenmesi yapılmıştır. Bu çalışmanın asıl amacı işletmelerin uluslararası ticarette karşılaşabilecekleri olası riskleri tespit etmek ve bu risklere karşı alınacak kurumsal önlemlere yönelik bir bakış açısı sunmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, explaining all aspects of potential risk factors that commercial enterprises may face in international trade, measures that should be taken to overcome potential risks with the least damagehave been examined. In the second part of the study it has been focused on the definition and scope of the international trade. The reasons revealing international trade investigated and the dimensions of international trade have been set forth in the light of data. The third part of the study is related elements of the concept of risk traditional risk management and in particular definition, standard and processes of corporate risk management. In the fourth part, risk factors seen in the practice of international trade is been investigated and types, qualities and classifications of the risks has been done as well. In the same part part of the study, application of the protection via international money market and the protection via foreign exchange markets been investigated further for the benefit of the importing companies to create a much clear path for them to understand through historical data. The fifth part of the study generates a model forecasting the operating margin and based on this model, risks based on financial failures investigated. The primary objective of this study is to determine potential risk factors that enterprises may face in international trade and present point of view for corporate measures that will be taken against these risks.