Bipolar bozukluğu olan hastalara verilen stresle başetme eğitiminin stres belirtileri, algılanan stres düzeyi ve stresle baş etme tarzlarına etkisi
The effect of stress coping training given to patients with bipolar disorder on their stress symptoms, perceived stress level, and coping styles
- Tez No: 581821
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KELLECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, bipolar bozukluk tanısı ile psikiyatri kliniğinde yatan hastalara verilen stresle baş etme eğitiminin stres belirtileri, başa çıkma tutumları ve algılanan stres düzeyi etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır Araştırma ön test – son test, kontrol gruplu deneysel bir çalışmadır. Çalışmanın örneklemini Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği'nde bipolar bozukluk tanısı ile takip edilen 60 hasta oluşturdu. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Stres Belirtileri Ölçeği (SBÖ), Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği (COPE) ve Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ile toplandı. Deney grubuna üç oturumdan oluşan Stresle Baş etme Eğitim programı uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde için student t testi, Varyans analizi ve ki kare testi kullanıldı. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre deney grubundaki bireylerin SBÖ toplam puan ortalaması eğitim öncesi 57,62±13,77 iken uygulama sonrası SBÖ puan ortalaması 37,14±5,91'dir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of stress coping training given to patients hospitalized in a psychiatric clinic with the diagnosis of bipolar disorder on their stress symptoms, stress coping styles and perceived stress levels. This study was an experimental pretest-posttest control group design. The sample of the study consisted of 60 patients with bipolar disorder who were followed at the Psychiatry Clinic of Cumhuriyet University Health Services Application and Research Hospital. Data were collected using Personal Information Form, the Stress-Symptom Scale (SSS), COPE Inventory, and Perceived Stress Scale (PSS). Stress Coping Training program consisting of three sessions was applied to the experimental group. Student t test, variance analysis and chi-square test were used for the evaluation of the data. According to the findings obtained from the study, the mean SSS total score of the individuals in the experimental group was 57.62±13.77 before the application, while the mean SSS score of the experimental group after the application was 37.14±5.91 (p0.05).