Batman ilinin açık alan kültürel rekreasyon turizm potansiyeli açısından değerlendirilmesi
Evalution of Batman province in terms of outdoor cultural recreation tourism potential
- Tez No: 581822
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu Yüksek Lisans çalışmasının amacı, Türkiye Cumhuriyeti' nin Güney Doğu Anadolu bölgesinde yer alan tarih boyunca bir çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış ve bünyesinde barındırdığı doğal güzellikleri ile önemli bir turistik destinasyon merkezi olan Batman ilini Açık Alan Kültürel Rekreasyon Potansiyeli açısından değerlendirebilmektir. Rekreasyon aktiviteleri, zamana, mekana ve de birçok farklı özelliklere bağlı olarak çeşitli şekillerde sınıflandırılmaktadır. Turizm ve açık hava rekreasyon faaliyetlerine olan ilginin artmasıyla rekreasyon turizmi kapsamındaki yerel etkinliklerin bölgenin tanıtımına, ekonomisine ve kalkınmasına da sağladığı katkı artmaktadır. Doğal ve tarihi çevre değerleri ile sosyo-kültürel özelliklere sahip alanlar, turizm ve rekreasyon hareketlerine olanak sağlayan ortamlar oluşturmaktadır. Turizm ve rekreasyon etkinlikleri, bu tür ortamların çekiciliklerine bağlı olarak gelişerek doğal ve kültürel çevreyi kullanmaktadır. Dolayısıyla Batman ilinin açık alan kültürel turizm potansiyelinin gelişimini değerlendirmek açısından, çalışmada bölgedeki potansiyel rekreatif faaliyetler, yerel etkinlikler, doğal ve yapay kültürel arz kaynakları ve çekicilikleri yönünden araştırmalara yer verilmiştir. Çalışmada Batman ilinin açık alan kültürel rekreasyon faaliyet ve alanlarının turizm potansiyelini belirlemeye ilişkin yapılan SWOT analizi incelenmiştir. Batman ilinin açık alan kültürel rekreasyon faaliyet ve alanlarının, turistik ürün özellikleri çerçevesinde dolayısıyla turizm potansiyeli dikkate alınıp, güçlü ve zayıf yönleri, fırsatlar ve tehditler gibi unsurlar incelenerek mevcut durumu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this Ms study is to evaluate Batman province- which is located in the South East Anatolia of the Republic of Turkey,has been home to many civilizitaions througout the history and an important tourist destination with its natural beauties-in terms of cultural Recreation potential. Recreation activities are classifies in various ways depending on time,space and many different features. The local activities'- within the scope of recreation tourism- contribution to the promotion, economy and development of the region is increasing. Areas with natural and historical environmental values and socio-cultural characteristics, generate ambit providing potentiality for turism and recreational activities. Depending on the attractiveness of such environments, tourism and recreation activities develops and uses the natural and cultural environment. Therefore , in terms of evaluating development of outdoor cultural tourism potential of Batman province, potential recreational activities in the region, local activities, natural and artificial cultural supply resources and attractiveness researches are included in this study. Also,in the study,the SWOT concerning the analysis of the tourism potential of the outdoor cultural recreation activities and areas of Batman province is examined.Batman province's current outdoor cultural recreation activities and areas current situation is revealed With in the framework of touristic product characteristics, the tourism potential is taken into consideration and its strengths and weaknesses, opportunities and threats are examined.