Kültür endüstrisi bağlamında selfie ve kimlik
Selfie and identity in the context of cultural industry
  1. Tez No: 581843
  2. Yazar: BURCU DİRİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde çok amaçlı kullanıma olanak sağlayan cep telefonları ile çekilen, sanal dünyadaki“paylaşım”çeşitlerinden biri olan, otoportre dönüşüme uğrayarak Oxford sözlüğünde de yer aldığı şekliyle“selfie”olmuştur. Türkçe'de özçekim, görçek gibi karşılıklar bulan selfie, sosyal paylaşım sitelerinde kolayca paylaşılmasıyla farklı bir tüketim çağının kapılarını açmıştır. Zamanla farklı yönde kurgulanmış selfieler üretme isteğine sıkça rastlanmaktadır. Bu“ikame kimlik fotoğrafları”na bazen birkaç satır iliştiren katılımcı, paylaşım sitesindeki takipçilerine, kendisi hakkında bazı verileri anbean aktarırken; ekonomik, politik, kültürel, sosyolojik duruşuna dair veriler de sunmaktadır. Sanal platformda aldığı yorumlarla kimlik kurgusunu değiştiren ya da ufak oynamalarda bulunabilen kişinin, kendini önemli hissetme itkisi ancak, selfienin araçsallaşmasıyla doyuma ulaşır. Olumlu-olumsuz geribildirim almanın yeni üretimi, yeni üretimin de yeni geribildirimi beslediği bu durumun otomatikleşmesiyle ve grubun tüm bireylerinin sosyal davranışı haline gelmesiyle, kabul gören bir“jest ve mimik tipolojisi”oluşmuştur. Paylaşılan her yeni“imaj”ın bir öncekini öldürdüğü platformda, en son“paylaşılan”, kimliğin en gerçek yansıması olarak kabul görmektedir. Bu çalışmada; çağımızın postmodern toplumlarında, selfienin, pseudo kimlik suretine dönüşerek, amaç haline geliş süreci irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, selfportrait –one of the sharing types in the virtual world- taken with the mobile phones for multi-purpose use- transformed into“selfie”which is in the Oxford Dictionary as well. Selfie, which is translated to Turkish such as özçekim, görçek, has opened a distinct era of consumption by sharing easily on social networking sites. In course of time, the desire of creating fictionalized selfies in different directions is frequently encountered. The participant, who sometimes attaches a few lines to these“substitutional identity photographs”, transmitting some data about her/himself at any time to her/his followers, she/he also submits data on her economic, politic, cultural, sociological stance. Drive of self important feeling of the person who has changed the identity fiction with the coments she/he received on the virtual platform, only takes satisfaction with the instrumentalization of the selfie. An accepted“gesture and mimic typology”has been formed by means of becoming automatic of this situation which positive-negative feedback feeds new production, new production also feeds new feedback and becoming the social behavior of all members of the group. On the platform where each new shared image killing the previous one, the last shared is considered the most real reflection of the identity. In this study, it was examined selfie's process of becoming an aim by transforming into the pseudo-identity image in postmodern societies of our age.