Okullardaki rehberlik eğitim çalışmalarına yönelik öğrenci izleme ve değerlendirme sistemi tasarımı
Design and implementation of student monitoring and evaluation system for guidance education studies in schools
- Tez No: 581842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Teknik Eğitim, Science and Technology, Technical Education
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı her okulda rehberlik çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar rehber öğretmen eşliğinde yürütülmektedir. Rehber öğretmenlerinin yetersiz olduğu (rehber öğretmen olmayan) okullarda ise rehberlik faaliyetleri sınıf öğretmenleri aracılığı ile yapılmaktadır. Okullarda uygulanan rehberlik faaliyetleri çeşitli olmakla birlikte bu faaliyetler belirli plan ve program dahilinde yapılmaktadır. Rehberlikte yapılan faaliyetlerden biri de öğrenciyi tanıma, izleme ve ihtiyaçları belirleme gibi amaçlarla uygulanan test, anket ve formlardır. Bu test, anket ve formlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Uygulanma zamanları planlar çerçevesinde belirlenmiştir. Hangi anketin hangi okullarda uygulatılacağı ise okulun bulunduğu bölge, zaman ve şartlara göre değişiklik göstermektedir. Rehber öğretmenlerin kurumlarda sayısının yetersizliği de göz önüne alındığı zaman iş yüklerinin çok fazla olması rehber öğretmenlerin önemli sorunlarından birisidir. Uygulamaları gereken anket, form, tanıma fişi vb. evraklar ise iş yüklerini daha da arttırmaktadır. Bu formları çıktı alıp tüm öğrencilere birebir uygulatmak ve uygulama sonlarında ise analizlerini yapmak hem ciddi zaman almakta hem de maliyetleri arttırmaktadır. Yapılan analizler de ise hata oranları yüksek çıkmaktadır. Bu çalışmada Milli Eğitim Bakanlığı'nın rehberlik çalışmalarında kullanılan anketlerin daha verimli, derli toplu olarak uygulanıp, sonuçların dijital olarak saklanması ve analizlerin daha verimli yapılabilmesi ve rehber öğretmenlerin iş yüklerini azaltmak, zaman kazanmak ve maliyetleri düşürmek amacı ile bir online yapısal anket/test platformu tasarlanmıştır. Web ortamında hazırlanan bu otomasyonun yazılım kısmında PHP dili ve JavaScript Ajax teknolojileri kullanılmıştır. Veritabanı kısmında ise MySQL kullanılmıştır. Anket tabloları MySQL Json data formatında yapılandırılmıştır. Yapılan test ve anket çalışmaları neticesinde geliştirilen sistemin JSon veri formatı kullanıldığında ilişkisel tablolara göre fark edilir derecede performanslı olduğu gözlemlenmiştir. Sistem öğrenciler üzerinde uygulanmış, uygulama sonucunda ise klasik yöntemlere göre maliyet, zaman tasarrufu ve analiz hata payı gibi konularda önemli farklar olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Guidance works are carried out in each school affiliated to the Ministry of National Education. These studies are carried out under the guidance of guidance counselor. In schools where guidance teachers are insufficient (non-guidance counselors), guidance activities are carried out by class teachers.Although the guidance activities implemented in schools are various, these activities are carried out within the scope of specific plans and programs.One of the activities carried out in the guidance is the tests, questionnaires and forms applied for the purpose of recognizing the student, monitoring and identifying the needs. These tests, questionnaires and forms are determined by the Ministry of National Education. Implementation times are determined within the framework of the plans. Which schools will be applied in which questionnaire varies according to the region, time and conditions. Considering the insufficiency of the number of guidance teachers in the institutions, the fact that the workload is very high is one of the important problems of the counselors. Applications such as questionnaires, forms, recognition slips, etc. documents increase the workload even more.It takes both serious time and costs to analyze these forms and apply one-by-one to all students and make their analyzes at the end of the application. According to the surveys, error rate is high. In this study, an online structural questionnaire / test platform was designed to implement the questionnaires used in the guidance studies of the Ministry of National Education more efficiently, collectively, to store the results digitally and to make the analyzes more efficient, and to reduce the workload of the guidance teachers, to save time and reduce costs. In the software part of this automation software, PHP language and JavaScript Ajax technologies were used. In the database part, MySQL is used. As a result of the test and questionnaire studies, it was observed that the system developed with Json data format is noticeably performant according to the relational tables.The system was applied to the students and as a result of the application, it was observed that there were significant differences in cost, time saving and analysis error margin compared to classical methods.