Sigorta şirketlerinde sermaye yapısının firma kârlılığı üzerindeki etkisi : Almanya karşılaştırması
The effect of capital structure on profitability of insurance companies:Comparison of Germany
- Tez No: 581853
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN OKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Çalışmanın temel amacı iki şekilde özetlenebilir: İlk olarak, 2009-2017 yılları arasında Türkiye'de halka açık faaliyet gösteren 7 adet sigorta şirketi ile Almanya'da halka açık 7 adet sigorta şirketlerinde sermaye yapıları ile kârlılık arasındaki ilişki panel veri analizi ile incelenmiştir. Kârlılık değerlendirmesi, özsermaye kârlılığı ve aktif kârlılığı olarak ikiye ayrılarak gerçekleştirilmiştir. İkinci olarak; sigorta şirketlerinde kârlılık ve performans göstergesi olarak aktif kârlılığı (ROA) ve özsermaye kârlılığı (ROE) içsel değişkenleri baz alınmıştır. Bağımsız değişkenler, firmanın kârlılığı ile ilgili değişkenlerden oluşmaktadır. Firma kârlılığında etkili olduğu düşünülen bağımsız değişkenler; firmaların sermaye yapıları, aktif toplamı, banka kredileri, teknik kârlılıkları, prim üretimleri, özsermaye ve konservasyon oranları baz alınarak belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda; Türkiye'deki şirket verilerine göre kaldıraç, net kâr/toplam prim, özsermaye/teknik karşılıklar ve banka kredileri/aktif toplamı rasyoları ile aktif kârlılığı arasında (ROA) anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Almanya'daki şirket verilerine göre, kaldıraç, banka kredileri /aktif toplamı, teknik kâr /prim üretimi ve teknik kâr/net kâr rasyoları ile aktif kârlılığı (ROA) arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Main objective of the study can be summarized in two groups: Firstly, relationship between capital structure and profitability of 7 publicly held insurance companies operating in Turkey and 7 publicly held insurance companies operating in Germany in 2009-2017, has been analysed using panel data analysis method. Assessment of the profitability has been performed by focusing on two groups- return on equity and return on assets. Secondly, return on assets (ROA) and return on equity (ROE) have been taken as internal variables to indicate profitability and performance of insurance companies. Independent variables consist of variables related with profitability of a company. Independent variables considered to have an impact on profitability have been determined based on capital structure of companies, total assets, bank loans, technical profitability, premium generation, equity and conservation rates. As a result of the study, a significant relationship was found between return on equity (ROA), and leverage, net profit/ total premium, equity/ technical provisions and bank loans/ total asset ratios. Data from German companies led to the conclusion that there is a significant relationship between return on assets (ROA) and leverage, bank loans/total assets, technical profit/ total premium and technical profit/net profit ratios