Edgar Allan Poe's application of single effect theory on his selected tales
Edgar Allan Poe'nun etki birliği kuramının seçili hikayelerinde uygulanması
- Tez No: 581854
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SİLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezin amacı, Edgar Allan Poe'nun“etki birliği”olarak adlandırılan, kısa hikaye teorilerini incelemektir. Kendi makalelerinde açıkça belirtmiş olduğu teorilerinin uygulanması,“Usher Evi'nin Çöküşü”,“Kara Kedi”ve“Kuyu ve Sarkaç”isimli kısa hikayelerinde karanlık, korku ve ölüm temaları bağlamında tartışılacaktır. Edgar Allan Poe'nun edebi kariyerine kısa bir bakış sunulmuştur. Öte yandan, bu teoriyi oluşturmasına yol açan etkenleri açıklamak amacıyla, Gotik edebiyat ve Romantik akımla olan ilişkisi de irdelenmiştir. Bu çalışma, Poe'nun kullandığı tema, eda ve olay kurgusunu ve de Gotik ögeleri, kısa hikayeleri üzerinden sunmayı hedeflemektedir. Sonuç olarak ise, bu ögeleri nasıl ustaca kullandığını ve kısa hikayeleriyle örtüştüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine Edgar Allan Poe's theory of a short story, which is referred as“unity of effect”or“single effect”. The application of his theory as he laid bare in his published essays is discussed in three selected tales, namely“The Fall of the House of Usher”,“The Black Cat”, and“The Pit and the Pendulum”intertwining the themes of death, fear and darkness. The short survey of literary career on Edgar Allan Poe is presented. Moreover, his associations with Gothic literature and affiliation with the Romantic movement is explored so as to present what led him to create his theory of a tale. This study aims to present Poe's use of themes, tone, incident and Gothic features in context of his short stories and to draw a conclusion on how he mastered these elements and consequently how they overlap with his theories.