Ratlarda oluşturulan kostik özofagus yaralanma sonrası striktür oluşumuna Contractubex'in (extractum cepae ve ekleri) koruyucu etkisi
Protective effects of Contractubex (extractum cepae and attachements) on established caustic oesophageal injury caused stricture in rats
- Tez No: 581861
- Danışmanlar: PROF. DR. KAAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kaza ile kostik madde alımı çocularda ciddi özofageal striktürün en sık nedenidir. Bu çalışmanın amacı Contractubex'in koroziv özofageal yanık sonrası oluşan striktür oluşumunu engellemedeki etkinliği belirlemektir. Yirmidört sıçan 4 gruba bölündü. 1ml %10 sodyum NaOH solüsyonu izole edilmiş özofageal segmente verilip 3 dakika beklenerek standart özofagus hasar modeli oluşturuldu. Grup K'da yanık modeli oluşturulmadı ve tedavi verilmedi. Grup Y'de (özofageal yanık) yanık modeli oluşturuldu. Grup T1 ve Grup T2'de yanık modeli oluşturularak sırasıyla 100/mg/gün ve 200 mg/gün Contractubex® 4 hafta boyunca özofagus girişinden gavaj ile verildi. Tedavi etkinliği 4 hafta sonra Sİ, histopatolojik hasar skorlaması, dokuda HP tespiti ve sıçanların deney önce ve sonrası ağırlık ölçümüyle değerlendirildi. Ortalama Sİ değerleri Grup Y ile karşılaştırıldığında Grup T1 ve T2'de daha düşüktü (sırasıyla p = 0,0082, 0,0046). HP değerleri Grup Y ile karşılaştırıldığında Grup T1 ve T2'nin değerlerine göre yüksek olduğu görüldü ve istatistiksel olarak anlamlı bulundu (sırasıyla p = 0,0077, 0,0016). Histopatolojik hasar skorlaması değerlendirildiğinde Grup K kadar anlamlı olmasa da tedavi gruplarının kollajen depozisyonu, mukozal ve submukozal hasar Grup Y'ye göre düşüktü (sırasıyla p = 0,0059, 0,0002). Sonuçlar Grup T1 ve T2 arasında benzer olduğu için tedavinin dozdan bağımsız olduğu düşünüldü. Grup K kadar olmasa da yanık grubuna göre tedavi gruplarının kilo alımının arttığı gözlendi. Deneysel olarak ratlarda korozif özofageal yanıklarının tedavisinde ilk kez kullanılan Contractubex® antioksidan, antienflamatuar, yara iyileştirici, fibroblast oluşumunu inhibe edici etkileri ile tedavi gruplarında yanık grubuna göre hidroksiprolin düzeylerini düşürerek, histopatalojik hasarlanmayı azaltarak ve belirgin stenozu önleyerek darlığı azaltıcı etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Unconsciously caustic ingestion is one of the most common problems causing serious esophageal strictures in children. The aim of this study was to determine the efficiency of Contractubex® in preventing stricture formation after corrosive esophageal burns (CEB). Twenty-four rats were divided into 4 groups. CEB was created by instillation of 1 ml of 10% NaOH solution into the isolated esophageal segment for 3 min. Group K (control) was uninjured and untreated. Group Y (esophageal burn) was CEB created but untreated. Group T1 and T2 were CEB created and received 100mg/kg/day and 200mg/kg/day contractubex treatment for 4 weeks orally via gavage. Efficiency of the treatment was assessed after the 4th week by evaluating stenosis index (SI) and histopathologic damage score, determining tissue hydroxyproline content (HP) and measuring the weight of the rats before and after the experiment. Mean SI was statistically lower in the groups T1 and T2 when compared with Group Y (p = 0,0082, 0,0046, respectively). When HP levels compared with Group Y treatment groups T1 and T2 was statistically significant( p = 0,0077, 0,0016 respectively). In terms of histopathological damage score, although it was not as significant as Group K, in treatment groups, collagen deposition, mucosal and submucosal damage were lower than Group Y (p= 0,0059, 0,0002 respectively). The results were similar between Group T1 and Group T2 (p>0,05); the treatment was independent of dosage. Although not as much as Group K, it was observed that the weight gain of the treatment groups increased compared to the Group Y. Contractubex®, which was used for the first time for the treatment of experimental CEB in rats, with its antifibrotic, antioxidant, anti-inflammatory and wound healing effects; was efficient in reducing stricture formation by decreasing HP levels and histopathologic damage, preventing stenosis and weight gain in higher dosages in the treatment group.