Aristoteles'in etiğinde iyi yaşamın koşulları olarak erdemler
Virtues as the conditions of good life in Aristotle's ethics
  1. Tez No: 581864
  2. Yazar: HAVVA CERİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL KUYURTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezin amacı, Aristoteles'in etiğinde erdemler ve iyi yaşam arasındaki ilişkiyi incelemektir. Etik anlayışlarının ilgi odağı olan iyi yaşam, bütün insanların arzuladıkları bir ideal olmasına karşılık, insanların iyi yaşamdan neyi anladıkları, farklı toplumlarda ve zamanlarda da olduğu gibi, birbirinden farklıdır. Antik Yunan'daki etik anlayışlarında, genel olarak iyi yaşam, mutluluk kavramına dayanır. Tezimizde Sokrates ve Platon'a göre iyi yaşamın ne olduğu ve nasıl oluştuğu incelendikten sonra, mutluluk kavramını yaşamın içinde ele alan Aristoteles'in görüşlerine yoğunlaşıyoruz. O, insanın iyi yaşamını nasıl oluşturacağını, işlev ve erdem kavramlarıyla ilişkisinde açıklayıp, insanın işlevinin akıl olduğunu ve insanın işleviyle yaşamda etkin olacağını ileri sürer. Buna göre, yaşam belli anlarla sınırlı olmadığı için, insanın yaşamda sürekli olarak erdemlere uygun eyleyip, onları huy haline getirmesi gerekir. Erdemler huy olup yaşama yayıldığında, insan iyi bir yaşama sahip olur. Aristoteles, insanın iyi bir yaşama sahip olmasının koşulları olarak erdemleri gerekli görmesinin yanı sıra, böylesi bir yaşam için dışsal iyileri ve talihi de gerekli görür. Bu yüzden onun etik anlayışı, insanın iyi yaşaması için tüm gerekli koşulları içeren realist bir anlayıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is about examining the relationship between good life and virtues in Aristotle's ethics. Although good life, which is the focus of ethical views, it is an ideal that all human beings desire, what people understand from good life is different from each other as in different societies and times. Good life in ethical theories of Ancient Greece, is generally based on the concept of happines. In our thesis, after examining what good life is and how it is formed in Socrates and Plato, we focus on the views of Aristotle, who discusses the concept of happiness in practical life. He explains how human being consitute their good life in relation to the concepts of function and virtue, and asserts that human being's function is mind and will be effective in life with his function. Since life is not restricted certain moments, human being ought to act consistently according to virtues throughout his life, to make them temperament. When virtues become temperament spread to life, human being has a good life. Hence, Aristotle sees it is necessary that virtues are conditions for human being to lead a good life. He sees it is necessary, too, that external goods and fortune for leading such a life. Therefore, his ethical theory is based on a realistic understanding in that it includes all required conditions for leading a good life.