Yaşamın ilk 18 ayında sağlıklı bebeklerin uyku düzeni, uyku düzenini etkileyen faktörler ve uyku eğitiminin etkinliği
- Tez No: 581871
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDA KONDOLOT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş ve Amaç: Bebekler yaşamlarının ilk yıllarında uyku/uyanıklık örüntülerinin düzenlenmesinde hızlı değişimler yaşarlar. Bu değişiklikler bebeklerin fizyolojik olgunlaşma süreci, davranışsal kendini düzenleme yeteneği, kültürel ve çevresel faktörlerden etkilenir. Bununla birlikte çocukların ve özellikle bebeklerin uyku örüntüsü tam olarak aydınlatılamamıştır. Literatürde bebeklik dönemi uyku özelliklerini longitudinal olarak değerlendiren sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Ülkemizde ise bu konuda kapsamlı bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışma ile yaşamın ilk 18 ayında sağlıklı bebeklerin uyku düzeninin longitudinal olarak izlenmesi, kültürel özelliklerin ve uyku düzenini etkileyen faktörlerin araştırılması, ayrıca uyku eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya Temmuz 2017 – Haziran 2019 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Sağlam Çocuk polikliniğinde izlenmekte olan sağlıklı 127 bebek dahil edildi. Bebekler 3. aylarından 18. aylarına kadar düzenli aralıklarla (3.ay, 6.ay, 9.ay, 12.ay, 18.ay) longitudinal olarak izlendi. Yenidoğan dönemine ait gece ve gündüz uyku süreleri ise geriye dönük olarak sorgulandı. İlk görüşmenin yapıldığı 3.aydan itibaren randomize olarak seçilen bir alt gruba (çalışma grubu) spesifik olarak uyku eğitimi verilmeye başlandı ve her izlemde bu gruba ayına uygun uyku eğitimi verilmeye devam edildi. Ayrıca her iki grupta yer alan bebeklerin ailelerine izlemlerde 71 sorudan oluşan ayrıntılı bir anket uygulandı, bebeklere 9. ve 15. aylarında Denver tarama testi yapıldı ve 9. aylarında bebeklerin tam kan sayımı, demir, demir bağlama, ferritin düzeylerine bakıldı. Annelere her izlemde Pittsburg uyku kalite ölçeği uygulandı. Bulgular: Longitudinal izlemlerinde bebekler büyüdükçe gündüz uyku sürelerinin kısaldığı (p*=
Özet (Çeviri)
İntroduction and aim: There is frequent changes occur in sleep cycles during early infancy. These alterations are related with many factors such as physiological maturation, behavioral self- augmentation , environmental and cultural influences. However, sleep patterns have not been fully explained especially in infants. There is very few studies in literature questioning the sleep patterns longitudinally and no comprehensive study has been published in Turkey yet. The aim of this study is to investigate sleep patterns of the infants until 18 months, explore the effects of environmental and cultural factors on sleep pattern and questioning the efficiency of sleep education. Material and methods: 127 infants have been enrolled to study who has been admitted to the outpatient clinic in Erciyes University School of Medicine Department of Pediatrics between July 2017 and June 2019. Infants have been followed – up longitudinally between the 3 and 18 months on regular basis (3, 6, 9, 12, 18 months). Nighttime and daytime sleep duration in neonatal period obtained retrospectively from parents. Patients has been assigned into two sub- groups randomly (control group and test group). Sleep education lessons have been given to the parents of the children in test group from the 3 months old. Appropriate sleep education lessons are repeated on each follow – op depending on the age of the infant. Sleep education has been given face to face by the same individual with visual presentations. Questionnaire is administered to the parents in both test and control group on each follow – up. Denver test is applied to all subjects on 9th and 15th months and routine blood follow up parameters (complete blood count, iron, binding capacity and ferritin) are obtained on 9th month. Pittsburgh sleep quality questionnaire applied to mothers of all subject on each follow-up. Results: Study findings shows reduced overall daytime sleep duration (p*=