Sanat ve tasarım müzelerindeki sergileme tasarımının grafik tasarım açısından incelenmesi
An analysis of exhibition design in arts and design museums within the scope of graphic design
  1. Tez No: 581884
  2. Yazar: HALİME SANEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MELİKE TAŞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzecilik, Fine Arts, Museology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Müzeler, sanat ve bilim eserlerinin, sanata, bilime ve eğitime hizmet eden nesnelerin saklandığı, korunduğu, sürekli veya geçici olarak sergilendiği yerlerdir. Giderek yaygınlaşan tanıtım araçlarından biri olan ve uzun bir gelişim evresine sahip sergileme tasarımı, grafik tasarımının önemli alanlarından biri haline gelmiştir. Grafik tasarım ve sergileme tasarımı her şeyin daha iyi anlaşılması ve hayatı kolaylaştırması açısından müzeciliğe büyük ölçüde katkı sağlamıştır. Grafik tasarımcıların kapsamlı çözümler geliştirdiği“Sergileme Tasarımı”alanında,“Müze Sergilemeleri”alanı da bir hayli gelişim göstermiştir. Süregelen yenilikler neticesinde sergiler, değerli nesneleri sunmanın ötesine geçmiş; kavramları ya da hikayeleri anlatmaya başlamıştır. Bu yeni perspektifte merkezde sadece resim, heykel ya da tarihi bir nesne yoktur, anlatılmak istenen bir mesaj ve bu mesajı ziyaretçilere aktarmaya olanak sağlayan metin ve görseller vardır. Müze sergilemeleri, diğer tanıtım sergilemelerinden farklı bir amaç taşıması sebebiyle ayrı tutulmaktadır. Başarılı bir serginin mesajı vardır. Tasarım, bu mesajı en iyi biçimde ifade etmeyi amaçlar. Sergiyi ziyaret eden izleyiciyi hikâye akışının içerisinde, belli bir düzen ve farklı yoğunlukta deneyimler yaşatarak gezdirir. Çalışmada insanlık tarihi süresince gerçekleşen ve belirli bir birikimi yansıtan geçmişin gün yüzüne çıkarılması sonrası bu verilerin anlaşılır, ilgi çekici ve akılda kalıcı olmasını desteklemek amacıyla grafik tasarım ve sergileme tasarımı disiplininden faydalanılmasının önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Museums are places that art and science works are hidden, preserved and exhibited. Museums also host events that promote art and science. Most Museum buildings are designed to host various social activities, especially exhibitions. Exhibition design involves long development processes and is an active area of graphic design. graphic design contributes to museology substantially in terms of intelligibility and simplification. Graphic designers have developed solutions in exhibition design and this has led to progress in museum exhibitions. Together with the benefits of innovation, exhibitions are gaining other specialties as they express concepts or stories. In this new manner, there is no picture, sculpture, or a historical object in the center. There is an idea which desires to be explained. The text and visuals are designed to clarify the idea for visitors. Museum exhibitions have a different purpose and different technic necessities than other promotion exhibitions. The methods which are chosen in museum exhibitions should make contact with audience and should direct the exhibition. There is always a main idea in a successful exhibition. Graphic design aims to express this idea effectively. A successful exhibition is legible, has visual and contextual hierarchy. Also it procures visitors experiences with different density in the flow of the story. In this study, the importance of graphic design and exhibition design is emphasized to make history understandable, attractive and memorable.