Sirozu veya portal hipertansiyonu olan çocuk hastalarda ADAMTS-13 ve von willebrand faktör düzey ve aktivitelerindeki değişikliklerin araştırılması
Investigation of changes in ADAMTS-13 and von willebrand factor levels and activities in children with cirrhosis and/or portal hypertension
- Tez No: 581885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İŞLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Siroz ve portal hipertansiyonda (PHT) hemostazla ilgili bozukluklar sık görülmektedir. Ancak hemoztazdaki değişikliklerdeki net etkinin hemorajik ya da tromboza yatkınlık yönünde olup olmadığı bilinmemektedir. Sirozu olan çocuklarda hastalığın seyri ve oluşabilecek komplikasyonların önceden belirlenmesi, hem etkili tedavilerin verilmesi hem de gereksiz kan ürünü kullanımını önleyecektir. Bu çalışmada sirozu ve/veya portal hipertansiyonu olan hastalarda ADAMTS-13 (A disintegrin and metalloproteinase with thrombospondin motifs 13) ve von willebrand faktör (vWF) düzey ve aktivitelerindeki değişimlerin araştırılması amaçlandı. Hastalar ve Yöntem: Bu çalışma, Ocak 2019- Ekim 2019 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda yeni tanı alan ve halen takip ve tedavilerine devam edilen siroz ve/veya PHT tanılı hastalarda yürütüldü. Hastaların demografik özellikleri, fizik muayene ve laboratuvar bulguları kaydedildi. Tüm olgulardan von willebrand faktör antijeni (vWF-Ag), von willebrand faktör ristosetin kofaktör düzeyi (vWF:RCo), ADAMTS-13 aktivitesi ve ADAMTS-13 antijen düzeyleri çalışıldı. Bulgular: Çalışmaya, sirozu olan 28, ekstrahepatik PHT'u olan 16 ve kontrol grubu olarak 20 sağlıklı çocuk dahil edildi. Sirozu olan hastaların vWF antijen (vWF-Ag) ve vWF ristosetin kofaktör (vWF:RCo) düzeyleri kontrol grubuna göre yüksek saptandı (p < 0,01 ve p < 0,01).
Özet (Çeviri)
Aim: Hemostasis-related disorders are common in cirrhosis and portal hypertension (PHT). However, it is not known whether the net effect of changes in hemostasis in the sense of predisposition to hemorrhagic or thrombotic state. The course of the disease in children with cirrhosis and the predetermination of possible complications will lead to effective treatment and prevent unnecessary use of blood products. The aim of this study was to investigate the changes in ADAMTS-13 (A disintegrin and metalloproteinase with thrombospondin motifs 13) and von willebrand factor (vWF) levels and activity in patients with cirrhosis and/or PHT. Patients and Methods: This study was carried out between January 2019 and October 2019 with new or previously diagnosed patients with cirrhosis and/or PHT in the Department of Pediatric Gastroenterology, Faculty of Medicine, Atatürk University. Patients' demographic characteristics, physical examination and laboratory findings were recorded. Von willebrand factor antigen (vWF-Ag), von willebrand factor ristocetin cofactor levels (vWF: RCo), ADAMTS-13 activity and ADAMTS-13 antigen levels were studied. Results: Twenty-eight children with cirrhosis, 16 patients with extrahepatic PHT and 20 healthy controls were included in the study.