Pediatrik yaş grubu kronik karaciğer hastalarında tiroid fonksiyonlarının araştırılması
The investigation of thyroid functions in pediatric age groupwith chronic liver diseases
  1. Tez No: 596646
  2. Yazar: ŞEYMA ŞEBNEM ÖN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE BÖBER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş ve Amaç: Primer tiroid bezi hastalıklarının oluşum mekanizmaları, fizyopatoloji ve klinik seyirleri çok iyi bilinmesine rağmen kronik sistemik hastalıklar ve özellikle kronik karaciğer hastalıkları seyrinde tiroid hormon metabolizmasında meydana gelen değişiklikler hakkında bildiklerimiz çok azdır. Bu konuda yapılan sınırlı sayıdaki çalışmalar daha çok erişkinler üzerindedir. Biz de çocukluk çağında kronik karaciğer hastalıkları seyrinde görülebilen tiroid fonksiyon testlerindeki bozuklukları tanımlamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 2005-2018 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji ve Hepatoloji Bilim Dalı tarafından Kronik Karaciğer Hastalığı tanısı ile izlenen 1 ay-18 yaş arası 500 hastanın dosyası taranarak tiroid fonksiyon testi (TFT) bakılan 107 (53 kız, 54 erkek) hasta çalışmaya alındı. Hastaların antropometrik verileri (yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, boy uzunluğu, vücut kitle indeksleri), karaciğer fonksiyon test değerleri (KCFT) ; Aspartat aminotransferaz (AST), Alanin aminotransferaz (ALT), Gamaglutamil transferaz (GGT), Alkalen fosfataz (ALP),Total bilirubin (Tbil), Direk bilirubin (Dbil), İndirekt bilirubin (İbil), Albumin (Alb), Total protein (T.protein) ve tiroid fonksiyon test değerleri; Tiroid stimüle edici hormon (TSH), Serbest T4 (sT4), Serbest T3 (sT3) ,tiroglobulin (Tg) ,Anti tiroid peroksidaz (antimikrozomal) (Anti-TPO= Anti-M), anti tiroglobulin (Anti-Tg), tedavi verilip verilmediği ile ilgili bilgiler dosya kayıtlarına dayanılarak elde edildi. Hastaların yaşı, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksleri, KCFT ve TFT değerleri; ondalık sayılarla istastiki verilere kaydedildi. Bulgular: Hastaların 53'ü (%49,5) kız, 54'ü (%50,5) erkek, yaş ortanca değeri 1,50 (0,3-11,0) idi. Çalışmada hastaların 14'ünde (% 13) kronik viral hepatit (13 olgu kronik hepatit B ve bir olgu kronik hepatit C ), 34'ünde (%31,5) kolestaz, beşinde (%4,7) otoimmün hepatit, 11'inde (%10,2) Wilson hastalığı, 22'sinde (%19,8) doğumsal metabolik hastalıklara bağlı kronik karaciğer hastalığı (Tirozinemi, glikojen depo hastalıkları, zelweger hastalığı, galaktozemi, hemokromatozis), sekizinde (%7,5) idiyopatik hepatit, beşinde siroz (%4,5) (üç olgu kriptojenik siroz, bir olgu konjenital hepatik fibrozis ve bir olgu kemoteropiye sekonder karaciğer fibrozu), üçünde (%2,8) Kistik Fibrozis, üçünde (%2,8) İdiyopatik Portal Hipertansiyon, ikisinde (%1,9) Kist Hidatik mevcuttu. 2 . Değerlendirilen 107 hastanın 96'sının (%89,7) TFT'si normal iken, yedisinde (%6,5) subklinik hipotiroidi ve dördünde (%3,7) hasta ötiroid sendromu tespit edildi. Subklinik hipotiroidi saptanan yedi hastanın biri (%14,2) glikojen depo hastası biri (%14,2) idiyopatik hepatit , biri (%14,2) tanı konulamamış kolestatik karaciğer hastalığı, biri (%14,2) PFIC, biri (%14,2) Alagille sendromu, biri (%14,2) konjenital hepatik fibroz ve bir hasta da (%14,2) biliyer atrezi idi. Hasta ötiroid sendromu saptanan hastaların tanı dağılımına bakıldığında; bir hasta (%25) konjenital hepatik fibrozis, iki hasta (%50) kolestatik karaciğer hastalığı bir hasta (%25) kriptojenik siroza bağlı karaciğer transplantasyonu idi. Sonuç: Genel olarak kronik karaciğer hastalarının çoğunda çalışmamızda bulduğumuz gibi ( hastaların %89,7'sinde TFT normal ) hasta klinik olarak ötiroiddir. Farklı karaciğer hastalığı tiplerinde, hasta ötiroid sendromunda görülenlere benzer süreçler oluşabilir; ancak buna ek olarak karaciğer hastalığının tipine veya evresine özgü çeşitli klinikler görülebilir. Literatürde bu konu hakkında pediatrik yaş grubunda az sayıda olgu raporu göze çarparken erişkin hastalarda yapılan çalışma sayısı da oldukça kısıtlıdır. Şu ana kadar yapılan çalışmalar ışığında özellikle Glikojen Depo Hastalığı Tip1b, Otoimmun hepatit ve kronik hepatit C enfeksiyonu olan hastalar tiroid disfonksiyonu açısından daha riskli alt gruplar olarak gösterilmiştir. Bizim çalışmamızda ise kolestazı olan hasta gruplarında tiroid disfonksiyonuna yatkınlık saptanmış olup bu yatkınlık Spearman korelasyon analizinde hastaların Dbil ve sT3 değerleri arasında da tespit edilmiştir. Literatürde bu konuyla ilgili herhangi bir çalışma bulunamamıştır. Kronik karaciğer hastalığı olan çocuk hastaların tiroid fonksiyon bozuklukları açısından da takip edilmeleri gerekmekte olup gelişebilecek tiroid disfonksiyonlarının tipleri kronik karaciğer hastalıklarının alt tiplerinde farklı seyretmektedir. Bu tanımlayıcı çalışmanın klinisyenler için kronik karaciğer hastalarının klinik izleminde ve tiroid disfonksiyonlarının tedavi aşamasında yol gösterici olarak literatüre katkıda bulunacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Although the mechanism, pathophysiology and clinical course of primary thyroid disease are well known, we have little knowledge of the changes that occur in thyroid hormone metabolism in chronic systemic diseases, especially chronic liver diseases. The limited number of studies on this subject is mostly on adults. We aimed to identify the disorders in thyroid function tests that can be seen in the course of chronic liver diseases seen in childhood. Materials and Methods: In this study, 107 (53 female, 54 male) patients has been taken part in the study whose thyroid function tests are examined by scanning the files of 500 patients between one month-18 year who has been observed the diagnosis of chronic liver disease by Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, Departmant of Pediatric Gastroenterology and Hepatology Unit, between 2005 and 2018 . Patients' anthropometric data (age, gender, body weight, height, body mass index), liver function test values; AST, ALT, GGT, ALP, Tbil, Dbil, Ibil, Alb, T.protein and thyroid function test values ( TSH, fT4, fT3, thyroglobulin, Anti-TPO, Anti-Tg,) whether or not treatment was obtained based on file information. Patients' age, body weight, body mass index, liver function test values and thyroid function test values were recorded to statistical datas by using decimal numbers. Findings: 53 (49.5%) of the patients were female, 54 (50.5%) were male and the median age was 1,50 (0,3-11,0) years. In the study, 14 patients (13%) had chronic viral hepatitis (13 cases had chronic hepatitis B and one case had chronic hepatitis C), 34 patients (31.5%) had cholestasis and five patients (4.7%) had autoimmune hepatitis. 11 patients (10,2%) had Wilson's disease, 22 patients (19.8%) had chronic liver disease due to congenital metabolic diseases (tyrosinemia, glycogen storage diseases, zelweger's disease, galactosemia, hemochromatosis), eight patients (7.5%) had idiopathic hepatitis, five patients had cirrhosis (4.5%) (three cryptogenic cirrhosis, one congenital hepatic fibrosis and one chemotherapeutic secondary liver fibrosis), three patients (2.8%) had cystic fibrosis, three patients (2.8%) had idiopathic portal hypertension and in two patients (1.9%) had Hydatid cyst. 4 Ninety-six (89,7%) of the 107 patients who were evaluated TFT was normal, seven of the patients (6,5%) were subclinical hypothyroidism and four of the patients (3.7%) were diagnosed by euthyroid syndromes. Of the seven patients with subclinical hypothyroidism, one (14.2%) had glucogen storage diasease, one (14.2%) had biliary atresia, one (14.2%) had undiagnosed cholestatic liver disease, one (14.2%) had Alagille syndrome, one (14.2%) had idiopatic hepatitis, one (14.2%) had progressive familial intrahepatic cholestasis (PFIC) and one (14.2%) had congenital hepatic fibrosis. When we look the distribution of the diagnoses of the patients who were diagnosed as sufferd from euthyroid syndrome , one patient (25%) had congenital hepatic fibrosis, two patients (50%) had cholestatic liver disease and one patient (25%) had cryptogenic cirrhosis-related liver transplantation. Conclusion: In general, most of the patients who are suffering from chronic liver diseases as we found in our study (TFT normal in 89.7% of patient) , the patient is clinically euthyroid Processes similar to those seen in patient euthyroid syndrome may occur in different types of liver disease; but there may also be a variety of altered clinics specific to the type or stage of liver disease.In the literature, a small number of case reports in the pediatric age group are on this issue, while the number of studies done in adult patients is very limited. Patients with glycogen storage disease type 1b, autoimmune hepatitis and chronic hepatitis C infections have been shown to be more risky subtypes in terms of thyroid dysfunction. In our study, predisposition to thyroid dysfunction was found in patients with cholestasis, and this tendency was also found in the Dbil and fT3 values of patients in the Spearman correlation analysis. No research has been found in the literature on this topic. Children with chronic liver disease also need to be followed for thyroid dysfunctions. Types of thyroid dysfunction that can develop are different in the subtypes of chronic liver diseases. We believe that this descriptive study will contribute to clinicians' clinical follow-up of chronic liver disease and to the literature as a guideline for the treatment stage of thyroid dysfunctions.