Papiller tiroid karsinomu tanılı hastalarda endokan (Endotel Spesifik Molekül) düzeyinin değerlendirilmesi ve kontrol grubu ile karşılaştırılması
The evaluation of endocan (Endothelial Specific Molecule) levels in patients with papillary thyroid carcinoma and the comparison with control group
- Tez No: 581928
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN KARAKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Endokan yakın zamanda tanımlanmış, vasküler endotelden salgılanan, anjiogenezde anahtar role sahip bir proteoglikandır. Bu çalışmada literatürde daha önce çalışılmamış olan yeni tanı papiller tiroid kanseri hastalarında serum endokan düzeyinin değerlendirilmesi planlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Kasım 2018 ve Mayıs 2019 tarihleri arasında papiller tiroid kanser tanısı konup total tiroidektomi yapılan 48 hasta ve 40 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hastaların serum endokan düzeyleri ölçüldü ve sonuçlar karşılaştırıldı. Endokan düzeyleri ile klinik ve tümöre bağlı faktörler arasında ilişki olup olmadığı incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların 38'i (%79.2) kadın, 10'u (%20.7) erkek olup yaş ortalaması 48.5±14.1 yıl bulundu. Kontrol grubunun ise 36'sı (%90) kadın, 4'ü (%10) erkek olup yaş ortalaması 48.7±15.8 yıl saptandı. İki grup arasında cinsiyet dağılımı ve yaş ortalaması açısından anlamlı fark yoktu (sırasıyla, p=0.167 ve p=0.932).
Özet (Çeviri)
Aim: The endocan is a recently described proteoglycan that is secreted from the vascular endothelium and plays a key role in angiogenesis. In this study, we aimed to evaluate serum endocan level in papillary thyroid cancer patients which was not previously studied in the literature. Methods: The study included 48 patients with papillary thyroid cancer who underwent total thyroidectomy and 40 healthy controls between November 2018 and May 2019. Serum endocan levels of the patients were measured and the results were compared. The relationship between endocan levels and clinical and tumor related factors was investigated. Results: Of the patients included in the study, 38 (79.2%) were female and 10 (20.7%) were male. The mean age was 48.5±14.1 years. In the control group, 36 (90%) were female and 4 (10%) were male. The mean age was 48.7±15.8 years. There was no significant difference between the two groups in terms of gender distribution and age (p=0.167 and p=0.932, respectively).