Occupational safety dynamics in onshore LNG receiving terminals: A systems modeling approach
Kıyı LNG depolama ve gazlaştırma terminallerinde iş güvenliği dinamiği: Sistem modelleme yaklaşımı
  1. Tez No: 581959
  2. Yazar: EZGİ AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEREM SAYSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Kazalar, Çevre Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Accidents, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kıyı LNG depolama ve gazlaştırma terminallerinde, LNG işleme faaliyetleri sırasındaki herhangi bir güvensiz durum ve/veya güvensiz davranış, yangın ve patlamaya neden olarak insan sağlığını tehlikeye atabilecek, çevresel hasar ve maddi kayba sebebiyet verebilecek büyük endüstriyel kazalara yol açabilmektedir. Dolayısıyla, kazaların önlenmesi için güvensiz durum ve/veya davranışlara neden olan unsurların belirlenmesi elzemdir. Kıyı LNG depolama ve gazlaştırma terminalleri, iş güvenliği ile ilgili yönetim ve çalışan kararlarının birbirleriyle etkileşimde bulunan unsurlarının oluşturduğu karmaşık bir sistemdir. Bu nedenle, bu çalışmada, sistem dinamiği yaklaşımına dayalı olarak, büyük endüstriyel kaza olasılıklarını işaret eden güvensiz durum ve/veya davranışları belirleyebilen ve zamana bağlı çalışan geribildirim yapılarını ortaya çıkarmak için bir dinamik simülasyon modeli geliştirilmiştir. Sistemin iyi bir şekilde analiz edilebilmesi için literatür çalışmasının yanında kıyı LNG depolama ve gazlaştırma terminallerinin başlıcalarından birinde alan çalışması yapılmıştır. Model yapısı; yönetimin belirli kaynak kısıtları altında, zaman paylaşım kararının temel faktör olduğu bir sistemde LNG işleme, ekipman bakım ve onarım, çalışanların eğitimi aktivitelerini içermektedir. Modelin zaman aralığı beş yıl olup, modelin geçerliliği, öncelikle yapısal, daha sonra davranışsal ölçümleme testleri yapılarak sağlanmıştır. Akabinde, model üzerinde çeşitli senaryo ve politikalar uygulanarak sistem davranışları analiz edilmiştir. Yapılan analizlerden bakım çalışmalarına ayrılan zamanın azalmasının güvensiz durumları; çalışanların eğitimine ayrılan zamanın azalmasının güvensiz davranışları arttırdığı, bu durumun da büyük endüstriyel kazaların yaşanma olasılığını arttırdığı anlaşılmaktadır. Model, aynı zamanda; zaman baskısı, ramak kalalardan ders çıkarma, ekipman güvenirliği, işçi sirkülasyonu, fazla çalışma, çalışanların iş tecrübesi gibi çeşitli faktörlerin iş güvenliğine etkisinin test edilebilmesi için deneysel bir platform da sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In onshore LNG receiving terminals (LNGRTs), any unsafe condition and/or act that may cause fire and explosion during LNG processes may lead to major occupational accidents that may endanger people, equipment and the environment. Hence, to prevent accidents, determining factors that result in unsafe condition and/or act is crucial. LNGRTs are complex systems of interacting elements of managerial and employee decisions pertaining to occupational safety. Accordingly, in this study, based on system dynamics approach, a dynamic simulation model is developed to unravel the dynamic feedback structures that operate over time and can reveal unsafe conditions and/or acts, which signal probabilities of major occupational accidents. To gain insight into the system, besides literature review, fieldwork is done in a major onshore LNGRT. The model structure comprises the activities of LNG processing, equipment maintenance and repairing, employee training, where the management's time allocation decision under specific resource constraints is the fundamental driver. The model simulates for 5 years and is validated first structurally then behaviorally. Subsequently, system behaviors are analyzed by applying several scenarios and policies on the model. Though these analyses, the model behaviors reveal that possibility of major occupational accidents increases by decrease in allocated labor time for maintenance that increases unsafe conditions and by decrease in allocated labor time for training that increases unsafe acts. The model can also be used as an experimental platform to test the influence of several factors on safety, such as; schedule pressure, incident learning, equipment reliability, turnover rate, overwork, and occupational experience of employee.