Political economy of work accidents: Anatomy of reform failure in Turkey's occupational health and safety
İş kazalarının politik ekonomisi: Türkiye'nin iş sağlığı ve güvenliği reformunun başarısızlığının anatomisi
- Tez No: 928692
- Danışmanlar: PROF. SADİYE MİNE EDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kazalar, Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Accidents, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 768
Özet
Uzun süredir iş kazaları sorunuyla uğraşan Türkiye, 2012 yılında AB müktesebatı temelli bir iş sağlığı ve güvenliği (İSG) reformu yapmıştır. Reformdan sonra, İSG performansının doğrudan göstergesi olan iş kazaları, on kat artarak 2012'de 74.871'den 2024'te 739,175'e yükselmiştir. Keza, ölümler, sürekli iş göremezlikleri ve işgünü kayıpları da önemli ölçüde artmaktadır. Bu olgu, küresel eğilimlerden sapmakta olup ve mevcut araştırmalarla açıklanamamaktadır. Bir politika reformu nasıl olur da hedeflerinin tam zıddı sonuçlar doğurur? Bu tez, Türkiye Paradoksu olarak adlandırılan bu anomaliyi araştırmaktadır. Araştırma, çok metotlu bir yaklaşım kullanarak, kapsamlı bir literatür taraması ile reformun kilit paydaşlarını hedef alan detaylı mülakat ve anketlerden oluşan saha araştırmasını birleştirmektedir. Ayrıca, Türkiye'deki iş kazalarına dönük siyasi retoriği incelemek için söylem analizine başvurulmuş ve altta yatan dinamiklere bakmıştır. Bulgular, reformların elitlerin ekonomik ve siyasi çıkarları, bürokratik verimsizlikler, kurumsal yozlaşma ve piyasa başarısızlıkları tarafından şekillendirildiğini göstermektedir. İSG'yi salt teknik bir alan olarak gören geleneksel yaklaşıma meydan okuyan bu tez, alanın esasen bir politik ekonomi alanı olduğunu vurgulamaktadır. Araştırma, Türkiye'nin İSG reformunu analiz ederek, politika başarısızlıklarının anlaşılmasına katkıda bulunmakta, gelişmekte olan ekonomilerdeki çeşitli politika zorluklarına ilişkin iç görüler sunmakta, iş kazalarının ekonomi politiği literatürünü zenginleştirmekte ve yakın dönem Türk Siyaseti literatürüne yeni kanıtlarla katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey, long troubled with work accidents, initiated an extensive occupational health and safety (OHS) reform in 2012, rooted in the EU acquis. After the reform, work accidents—as direct indicators of OHS, increased drastically from 74,871 in 2012 to 739,175 by 2024. Alongside this; fatalities, permanent incapacities and lost workdays show significant escalation. This deviates strikingly from global trends and cannot be explained by any existing research. How does a policy reform yield outcomes directly opposed to its objectives? The thesis investigates this anomaly, namely, the Turkish Paradox. By employing a multi-method approach, the research combines an extensive literature review with field research of in-depth interviews and surveys targeting key stakeholders of the reform. Likewise, a discourse analysis was conducted to scrutinize the political rhetoric regarding work accidents in Turkey, offering insights into the underlying dynamics. The evidence suggests that reforms are shaped by the economic and political interests of prevailing elites, bureaucratic inefficiencies, institutional degeneration, and market failures. Challenging the conventional framing of OHS as a purely technical domain, the thesis emphasizes its nature as a political economy matter. Via deconstructing Turkey's OHS reform failure, the research contributes to understanding policy failure mechanisms, offering insights on diverse policy challenges in developing economies, alongside enriching the literature on the political economy of work accidents and contributing new evidence to the literature of recent periods of Turkish Politics.