The role of spatial designer in the prestigious housing projects: The case of Ankara
Prestijli konut projelerinde mekan tasarimcisinin rolü: Ankara örneği
  1. Tez No: 581974
  2. Yazar: UMUT ARSLANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGU ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Dünya genelinde ekonominin, kültürün ve teknolojinin sağladığı yeni koşullar çerçevesinde kentsel mekan üretim biçimlerinde köklü değişimler yaşanmaktadır. 20. Yüzyılın son dönemlerinden itibaren benimsenen serbest piyasa ekonomisine yönelik egemen siyasa perspektifi çerçevesinde Türkiye'de inşaat sektörü genişleyerek etkinlik kazanmıştır. İlgili dönemde, plan yapımı ve onama yetkisine sahip kurum sayısında meydana gelen artış ve parçacıl planlama anlayışıyla birlikte kentler uzun vadeli gelişim stratejileri ve programlar doğrultusunda değil; sermayenin yeniden üretimine yönelik arz ve talep odaklı spekülatif kentsel politikalarla ortaya çıkan çok sayıda kentsel projeyle biçimlendirilmeye başlanılmıştır. Kentsel mekanda inşaat sektörünün en fazla faaliyet gösterdiği alan olan konut üretimi, yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler sonucunda, kişilere sadece farklı bir 'barınma' formu sunmakla kalmamış, aynı zamanda sosyal ve ekonomik yönleriyle bir bütün halinde yeni bir yaşam biçimine sahip toplum yapısını ortaya çıkarmıştır. Belirli bir ihtiyacın tatmin edilmesi amacından öte; yeni ürün veya hizmet arayışıyla sürekli bir tüketim halinde olan toplum yapısına ait yaşam alanları, mekânsal anlamda çok sayıda aktörün rol aldığı üretim süreçlerinin ürünüdür. Bu bağlamda tez çalışması, tüketim toplumu dinamikleri içerisinde mekan tasarımının ve dolayısıyla tasarımcının rolünü anlamayı, değerlendirmeyi ve yorumlamayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda Ankara'da son dönemde geliştirilmiş olan üç adet karma kullanımlı konut projesi ele alınmış olup, konut üretim pratiği edimsel arkaplanı bağlamında çözümlenmektedir. Mekan üretim süreçlerinin anlamlandırılabilmesi ve süreç içerisinden bakış açısının sağlanabilmesi amacıyla mekansal tasarım sürecine dahil olan farklı meslek alanlarından aktörler ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Söz konusu görüşmelerle birlikte, üretilen mekana yönelik piyasa tercihlerinin mekansal tasarım marifeti ile ne yönde manipüle edilebildiğine yönelik bir açıklama çerçevesi ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are fundamental changes in the production of space within the framework of the new conditions provided by the economy, culture and technology throughout the world. Construction sector gained prominent position in Turkey since the end of the 20th century. With the increase in the number of institutions authorized to approve the planning decisions and the urban planning approach transformed, cities are not managed in line with long-term programs; but, they are started to be shaped by the speculative supply of the market and the demand-oriented urban policies for the reproduction of capital through piecemeal urban projects. As a result of the economic and political developments, housing production, which is the most active field of the construction sector in the urban space, has not only provided a different form of housing to the people, but also revealed a new social life with all the social and economic features. Rather than satisfying a specific need, living spaces of the social structure which is in constant consumption with the search for new products or services are the outcome of the production processes in which many actors take part in sense. The thesis intends to understand, evaluate and interpret spatial design and thus the position and potential of the designer within the very dynamics of the consumer society. For this purpose, three popular mixed-use housing projects in Ankara, developed in the recent years, have been discussed and actual housing production processes are analyzed from the initial phase of the work. In order to make sense of space production processes and to provide a critical perspective to the actual process, a series of interviews were carried out with the actors from different professions involved in the formation of space with a specific focus on the ways of manipulation of the market preferences by design and the ways of manipulating the produced space were revealed.