Paylaşım ekonomisi ve oyun teorisi
Sharing economy and game theory
- Tez No: 582012
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Birbirini takip eden ekonomik krizler, değişen sosyokültürel yapılar ve ekolojik farkındalıkların artışı teknolojinin bizlere sunduğu akıllı telefon ve mobil uygulama imkanları ile birleşince bugün hemen hemen her sektörde farklı çözümler üreterek hayatımıza katılan paylaşım ekonomisi iş modellerini ortaya çıkarmıştır. Uber, Airbnb, Couchsurfing gibi paylaşım ekonomisi ile özdeşleşmiş iş modellerinden de anlaşılabileceği üzere, platformların sağladığı arayüzler ya da uygulamalar aracılığıyla birbirine ulaşmış yabancı kişiler arasında doğrudan gerçekleşen paylaşım, kiralama, takas, ikinci el satış gibi temel ekonomik faaliyetler paylaşım ekonomisi iş modellerinin söz konusu olmaktadır. Gerçekleştirmiş olduğumuz bu yüksek lisans tezi çalışması kapsamında atıl durumda bulunan eşyaların doğrudan bireyler arasında (P2P) kiralandığı bir platform projesi için uygulanabilecek 4 farklı iş modeli oluşturulmuştur. Kurgulanan bu iş modelleri mevcutta varlığını sürdüren platformlardan esinlenilerek, platformların işlemlere dair sorumluluk kabul etmediği bağımsız modelleri ve bireyler arasında güven tahsisi sağlamak için ek hizmetler sunan veya dinamik fiyatlama gerçekleştirerek piyasalarda arz ve talebi yönlendiren platform yönetimindeki iş modellerinden oluşmaktadır. Bireylerin platforma üye olma kararları, platformda işlem gerçekleştirme kararları ve işlemin sonuçlanma biçimi için kural tabanlı skor kartlar oluşturularak, hazırlanan simülasyon yazılımında testler gerçekleştirilmiştir. Böylece paylaşım ekonomisi platformlarınn önünde en büyük engel olarak tanımlanan yabancılar arası güven probleminin farklı iş modellerinde ne şekilde etki yarattığı ve evrimsel oyun teorisi kapsamında tekrarlayan oyunlarda bireylerin tepki ve kararlarının ne şekilde değişkenlik gösterdiği ve birbirlerini ne şekilde etkiledikleri tespit edilmeye çalışılarak seçilen iş modelleri için karşılaştırma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The successive economic crises, the changing sociocultural structures and the increase of ecological awareness combined with the smartphone and mobile application opportunities offered by the technology have created the sharing economy business models that have contributed to our lives by producing different solutions in almost every sector today. As can be understood from business models such as Uber, Airbnb and Couchsurfing, which are identified with the sharing economy, basic economic activities such as sharing, renting, barter, second-hand sales, which are directly realized between foreigners who have reached each other through the interfaces or applications which provided by the platforms, are the business models of sharing economy. Within the scope of this master thesis, 4 different business models have been designed which can be implemented to a platform project where the idle items are rented directly peer to peer (P2P). These designed business models are inspired by the existing platforms which are consist of independent models that platforms do not assume responsibility for transactions and the other business models in the platform management which offer additional services to provide trust allocation between individuals and lead the supply and demand in the markets by manipulating dynamic pricing. Rule-based score cards were created for the decisions of individuals to become members of the platform, decisions to perform transactions and the way in which the transaction was concluded, and tests were carried out in the prepared simulation software.In this way, it was aimed to determine the effect of the problem of foreigner trust which is defined as the biggest obstacle in front of sharing economy platforms in different business models and how the reactions and decisions of individuals in iterative evolutionary game theory changes and affect each other.