Miras kavgalarının hukukun ekonomik analizi çerçevesinden oyun teorik modellerle modellenmesi
Modelling heritage fights in the framework of economic analysis of law by game theoretical models
  1. Tez No: 537381
  2. Yazar: ÜMRAN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKET ALPER KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hukukun ekonomik analizi, hukuk ve ekonomi disiplinleri arasındaki çalışmaların ışığında oluşan ve özellikle de son zamanlarda etkisini artıran bir düşünce akımına dayanmaktadır. Miras kavgalarının hukukun iktisadi teorisi çerçevesinden değerlendirilmesi, miras kavgalarının daha etkin bir şekilde değerlendirilmesini sağlamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, miras kavgalarının hukukun iktisadi teorisi çerçevesinden oyun teorik modellerle incelenmesidir. Çalışmadan sekiz önemli sonuç elde edilmektedir. Birincisi, kanun koyucunun tereke paylaşım oranlarını belirlemesi ülkedeki gelir dağılımındaki eşitsizlik düzeyini azaltmaktadır. İkincisi, veraset ilamında terekenin ne olduğuna dair bilginin belirtilmemesi, mirasçıların yüksek düzeyde bir araştırma harcaması rekabetine girişmesine neden olmaktadır. Üçüncüsü, tereke vergisinin ödenmesinde mirasçılar yüksek düzeyde bir isteklilik duymaktadırlar. Dördüncüsü, mirasçıların terekeyi paylaşamayacaklarına inandıkları vakalarda ortaklığın giderilmesi davasının açılmasında yüksek düzeyde bir isteklilik oluşmaktadır. Beşincisi, vasi tayini davasının bir optimal sürme zamanı ve kısıtlının vasiden bekleyeceği optimal bir fayda düzeyi vardır. Altıncısı,terekenin ihaleye konu olması terekenin düşük fiyata satılmasına neden olmaktadır. Yedincisi, vasi adayının kısıtlıya göstereceği optimal bir sevgi ve güven düzeyi vardır. Sekizincisi, vasi adayının kısıtlının yanlış tutum ve davranışlarına göstereceği optimal bir sabırlılık düzeyi vardır. Anahtar Kavramlar : Hukuk ve Ekonomi, Aile ve Birey Hukuku, Model Kurma ve Tahmin, Miras Kavgaları ( K00, K36, C51 )
Özet (Çeviri)
The economic analysis of law is based on thought current which becomes in the light of the work between the disciplines of law and economics and has recently increased its influence.The evaluation of inheritance fights in the framework of economic analysis of law, provides for a more effective evaluation of the inheritance fights. The main aim of this study is to examine inheritance fights in the framework of economic analysis of law by game theoretical models.Eight important results are obtained from the study. First, the legislator's determination of heritage sharing rates decreases the level of inequality in income distribution in the country.Second, the fact that the information about the estate is not specified in the certificate of inheritance causes the heirs to undertake a high level of research expenditure competition.Third, the heirs have a high level of willingness to pay the tax. Fourth,there is a high level of willingness to open the case for elimination of joint ownership in cases which heirs believe that heirs cannot share inheritance.Fifth,there is an optimal continuation time of guardianship case and there is an optimal level of benefit that the person who is under legal disability waits from guardian.Sixth, the fact that inheritance has been put out to tender causes to inheritance selling by low price.Seventh,there is an optimal level of love and trust that the guardian candidate will show to the person who is under legal disability. Eighth,there is an optimal level of patience that the guardian candidate will show to the wrong attitudes and behaviors of the person who is under legal disability. Key Words : Law and Economics, Family and Personal Law, Model Construction and Estimation, Inheritance Fights (K00, K36, C51)