Hukukun siyasallaştırılması: Olağanüstü hal rejimi ve 20 temmuz 2016 sonrası uygulama
Politicization of the law: The state of emergency regime and the practice after 20 july 2016
- Tez No: 582020
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişiminin bastırılması sonrası 20 Temmuz 2016'da ilan edilen olağanüstü hal rejiminin incelenmesi üzerinedir. Olağanüstü hal rejimlerinde mevcut hukuki düzen askıya alınmakta; rejime hakim olan fiili devlet erkinin kararları, siyasal olan ile hukuksal olan arasındaki“istisna”alanında, kararnamelere dayalı işlem tarzıyla hukuksallaştırılmaktadır. Bu süreç, fiili işleyişi yavaşlatan hukuksal işlem tarzının yerine olağandışı mekanizmaları devreye sokarak boşluk alanında yeni bir hukukun oluşmasına yol açan eylemli bir düzenleme hali olarak görülebilir. Teoride yer alan olağanüstü hal rejimine ilişkin belirleme ve değerlendirmeler, her olağanüstü hal rejimi uygulamasının kendine has yönlerini ortaya koymaktadır. Bu çerçevede uygulamaların ortaya koyduğu ve yeniden değerlendirildiği işlemler, sürekli bir düzenleme ve yeniden düzenleme halini göstermektedir. Bu tez, olağanüstü hal rejimine ilişkin kavram ve sorunsalı, Türkiye'de 20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen Olağanüstü Hal uygulaması çerçevesinde değerlendirmeyi amaçlamıştır. 20 Temmuz olağanüstü hal rejimi, üçer aylık sürelerle yedi kez uzatılarak iki yıl boyunca kesintisiz sürdürülmüştür. Bu süreçte OHAL kararnameleri aracılığı ile milli savunma, güvenlik, yargı, ekonomi, eğitim gibi pek çok alanda kapsamlı yapısal değişiklikler getirilmiştir. OHAL süresi içinde, 16 Nisan 2017 Referandumu ile parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmiş ve 8 Mart 2018'de OHAL KHK'leri yasalaştırılarak olağan hukuk düzeni haline getirilmiştir. Erken seçim kararı alınarak, 24 Haziran 2018 tarihinde de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin uygulandığı ilk genel seçim gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, 20 Temmuz Olağanüstü Hal Rejimi, siyaset bilimi alanında istisna hali ve hukukun siyasallaşması olgusu çerçevesinde incelenmiş, istisna halinin araçsal boyutu ve Türkiye'deki uygulamanın yönleri ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is about the research of the state of emergency regime which was declared on July 20, 2016, after the suppression of the July 15 coup attempt. The legal judicial order in force is suspended in emergency regimes; the decisions of the de facto state power that dominate the regime are legalized in the framework of“state of exception”between the political and the juridical, through a procedure based on statutory decrees. This process can be seen as an act of regulation that leads to the formation of a new law in the field of void by introducing extraordinary mechanisms instead of the legal process that slows the actual process. The determinations and evaluations of the state of emergency regime in the theory reveal the unique aspects of each state of emergency regime practice. In this context, the processes revealed and re-evaluated by the applications have been denominated a state of continuous regulation and rearrangement. In this thesis, the notion and the problematic in relation to a state of emergency regime reviewed within the framework of emergency implementation of Turkey, which was adopted on 20 July 2016. The July 20 emergency regime was extended seven times for three months and continued uninterrupted for two year. During that time, comprehensive structural changes have been amended in various fields, such as national defense, security, jurisdiction, economy and education through the state of emergency decrees. During the period of the state of emergency, with the referendum of 16th April, 2017, the parliamentary system was transferred to the Presidential Government System and on 8 March 2018, the State Decree Laws were enacted and became a regular legal order. With the ruling for a snap election, the first general election was held on 24 June 2018 in which the Presidential Government System was implemented. In this study, July 20 Emergency Regime is examined in the field of political science within the framework of state of exception and the phenomenon of politicization of law. Moreover, the instrumental dimension of state of exception and the aspects of the implementation in Turkey are being brought about.