Mark Twain's dual vision of Hawaii: Sublime wilderness in nineteenth-century America
Mark Twain'in iki yönlü Hawaii tasavvuru: 19. yüzyılda Amerika'da vahşi doğa kavramı
  1. Tez No: 582021
  2. Yazar: GÜLSİMA ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. KIM LUANA FORTUNY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Mark Twain, 1866'da, daha sonra yazdığı kitapların bazılarının da içeriğini oluşturacak Sandwich Adaları yolculuğuna başladığında, Amerika'nın sınırları henüz kapanmamıştı ve“vahşi doğa”kavramı,“kutsal bir Amerikan ikonu”na dönüşecek şekilde bir değişimden geçmekteydi. Bu tez, William Cronon'un şu fikrinden esinlenmiştir: Amerikan vahşi doğası kültürel bir yapıdır ve vahşi doğanın böyle bir ikona dönüşmesine iki kültürel hareket katkıda bulunmuştur:“romantik yüce”ve“ulusal sınır miti”. 19. yüzyılda yaygın olan söylemler, bazı kültürel kısıtlamaları da beraberinde getirdi. Bunlardan biri de belli doğa manzaralarının yüce görülmesi gerektiği ve bu manzaralarda edinilecek deneyimin, yücenin görkemi beklentisiyle koşullanacağıydı. Twain'in, 19. yüzyıl doğa temsillerinde paradigmayı oluşturan bu söylemleri ne ölçüde ve nasıl alt üst ettiği sorusu, bu çalışmaya rehberlik edecektir. Bu çalışmanın savunduğu tez şudur: Twain'in ikili yaklaşımı,“yüce”ve“sınır bölgesi”kavramlarını parodi yoluyla ters yüz ederek, 19. yüzyılda Amerika'da vahşi doğa üzerine var olan popüler söylemlerin oluşturulmasına katkıda bulunmayı reddetmiştir. Bu çerçevede, Twain'in Letters from Hawaii kitabı, ana odak noktası olacaktır. Bunun yanı sıra, Roughing It, Innocents Abroad, Life on Mississippi, Following the Equator, A Tramp Abroad ve Adventures of Huckleberry Finn kitapları ve çeşitli mektupları da birincil kaynaklar olarak kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
When Mark Twain set sail for his journey to the Sandwich Islands in 1866, the frontiers in America had not been closed yet, and the concept of“wilderness”was undergoing a significant transformation toward becoming“a sacred American icon”. This thesis is inspired by William Cronon's argument that the American wilderness is a cultural construct, and that two important cultural movements helped transform the“wilderness”into an icon:“the Romantic sublime”and“the national myth of the frontier”. The prevalent discourses of nature in nineteenth-century America brought about some cultural constraints, one of which was the view that certain landscapes were considered sublime. The question of to what extent and in what ways Twain subverts these conventions that provide the nineteenth-century paradigm for the representation of the landscape will guide the discussion. This thesis argues that Twain's dual vision rejects participation in the construction of the popular discourses of wilderness in nineteenth-century America through parodying and subverting the conventions of the“sublime”and the“frontier”. Within this framework, the focus will be on Letters from Hawaii, though Roughing It, Innocents Abroad, Life on Mississippi, Following the Equator, A Tramp Abroad, Adventures of Huckleberry Finn, and some of his letters will also be among the primary sources.