Atatürk Üniversitesi Kampüsü (Erzurum)'nde bazı yabancı otlar üzerinde bulunan afit (hemiptera: aphididae) türlerinin belirlenmesi
Determination of aphid species (hemiptera: aphididae) on some weeds in Atatürk Universty Campus
  1. Tez No: 582041
  2. Yazar: GİZEM BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL TOZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
2017-2018 yılları Temmuz-Ağustos aylarında Atatürk Üniversitesi Kampüsü (Erzurum)'nde bazı yabancı otlar üzerinde bulunan afit türlerinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada 29 tür tespit edilmiştir. Aphididae'nin 10 farklı cinsi içerisinde yer alan bu türler, 14 familyaya mensup 32 farklı bitki türü üzerinden örneklenmişlerdir. Belirlenen türlerden Uroleucon taraxaci (Kaltenbach, 1843) Türkiye afit faunası için yeni kayıttır. Bu yeni kayıtla birlikte Türkiye afit faunasının içerdiği tür sayısı 571'e yükselmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, Türkiye afit faunasının belirlenmesi için lokal çalışmaların önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, 29 aphid species were determined on some weeds grown in Atatürk University Campus (Erzurum) in July-August 2017-2018. Defined species included in 10 different genus of Aphididae sampled on 32 plant species belonged to 14 families. Among these determined species, Uroleucon taraxaci (Kaltenbach, 1843) have been identified as the new record for the aphid fauna of Turkey. With this new record, the number of species included in the aphid fauna of Turkey has increased to 571. The result of this study clearly indicated the importance of such local studies for determination of the aphid fauna of Turkey.