Expanding a counseling intake form and examining psychosocial problems of university students
Bir danışmanlık ön-görüşme formunun genişletilmesi ve üniversite öğrencilerinin psiko-sosyal sorunlarının incelenmesi
  1. Tez No: 582071
  2. Yazar: AKIN CİHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KAYMAK ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tarama çalışması var olan bir üniversite danışmanlığı ön-görüşme formunu güncellerken üniversite öğrencilerinin psiko-sosyal sorunlarını belirlemeyi amaçlamıştır. Bazı sorun maddeleri ve öğrenci özelliklerine ilişkin sorular eklenerek güncellenen form elektronik ortamda doldurulacak şekilde hazırlanmıştır. Erişilebilen evren İstanbul'daki bir devlet üniversitesinin 18-25 yaşları arasındaki öğrencileri olmuştur. Tarama formuna olan bağlantı e-posta ve sosyal medya grupları aracılığıyla paylaşılmıştır. Veriler anonim olarak toplanmış ve bütünsel olarak çözümlenmiştir. Katılımcılar, yaklaşık üçte ikisi kadın olan 741 öğrenciden oluşmuştur. Sekiz etmen olarak ortaya çıkan sorun alanları, yaygınlık sırasıyla, meslek/gelecek kaygısı, duygu durum sorunları, akademik sorunlar, ilişkisel konular, kültürle ilgili sorunlar, sağlık sorunları, bağımlılık ve travmatik yaşantılar olmuştur. Kadınlar meslek/gelecek, duygu durum, kültür ve sağlıkta, erkekler ise bağımlılıkta daha fazla sorun işaretlemişlerdir. İngilizce Hazırlık öğrencileri, lisans ve lisans-sonrası öğrencilerden daha az meslek/gelecek kaygısı göstermişlerdir. Ders-dışı etkinliklere katılım öğrencilerin meslek/gelecek kaygısı, akademik sorun ve ilişkisel konularında koruyucu etken olarak görünmüştür. Yurtdışında yaşama tercihi olanlar kültür ve bağımlılıkla ilgili daha fazla sorun işaretlemişlerdir. Psikolojik yardım alma geçmişine, intihar düşüncesi ve girişime sahip olan öğrenciler çoğu alanda daha fazla sorun işaretlemişlerdir. Araştırma uygulama açısından öğrencilerin üniversite yönetimleri ve siyasetçilerin ele almasını bekleyen ciddi meslek/gelecek, akademik ve danışmanlık gereksinimleri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This survey study attempted to determine the psychosocial problems of university students while updating an existing university counseling intake form. The updated form was expanded by adding some problem items and questions on student characteristics and prepared to be filled as an electronic form. The accessible population was students of a public university in İstanbul who were around 18-25 ages. The link to the survey form was shared to via e-mails and social media groups. The data were collected anonymously and analyzed cumulatively. Participants were 741 students, about two thirds being female. The problem areas that emerged as eight factors were career/future concerns, problems with affect, academic problems, relational issues, problems with culture, health concerns, addiction, and traumatic experiences, in order of prevalence. Females reported more problems in career/future, affect, culture, and health, while males reported more problems in addiction. English Preparatory students had less concerns about their career/future than undergraduate and graduate students. Involvement in extracurricular activities seemed to be protective factor for students' future/career, academic problems, and relational issues. Students who were interested to live abroad reported more problems with culture and addiction. Students with history of receiving psychological help, and suicidal thoughts and attempts reported more problems in most areas. The practical implication of the study was that university students had serious career/future, academic and counseling needs that await being addressed by university administrations and policy makers.