Mehmed Meşa Selimoviç'in hayatı ve eserleri
Mehmed Mesa Selimovic's life and works
- Tez No: 582073
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Mehmed Meşa Selimoviç önce Boşnak, sonra Sırp daha sonra ise genel bir ifadeyle Yugoslav bir yazardır. Muhammed dininden olan Sırp yazarlardan biri olarak kendisini tanıtırdı. Meşa Yugoslav Edebiyatının önde gelen ve Balkan Edebiyat çevrelerinde geniş yankı yaratan yazarlarından biridir. Bu çalışmamda, Mehmed Meşa Selimoviç'in eserlerinin içerik, üslup özelliklerinin gelişimi ve değişimi ele alarak incelenecektir. En önemli yer Derviş ve Ölüm ve Kale romanlarına verilecektir. Derviş ve Ölüm, değişik dönemlerde birçok eleştirmenin övgüsünü kazanan, sinemaya uyarlanan, MEB'in tavsiye ettiği 100 Temel Eser listesinde yer alan, otuz dile çevrilmiş ve birçok önemli edebiyat ödülüne layık görülmüş bir başyapıt ve ölümsüz eserdir. Yetişme döneminde Andersen'den Charles Dickens'a, Dostoyevski'den birçok ünlü yazardan etkilenen Selimoviç Çembeɾ adli son romanını tamamlamadan 11 Temmuz 1982'de Belgɾat'ta vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
Mehmed Mesa Selimovic's life and works, Semra Gusinac Mesa Selimovic is Bosnian, later Serbian and then in general Yugoslavian author.He introduces himself as Serbian Muslim author. He is one of the writers that made great impact on Yugoslavian and Balkan literature. This study will be analysed the content, style and development of the work of Mehmet Mesa Selimovic. The biggest attention will be given to Dervish and Death and Fortress. Dervish and Deathis timeless work of art that got so many positive critics in different time periods, one that was adapted to the cinema, piece translated to 30 languages, took place on the“100 Fundamental pieces”list and won many important awards. Affected by works of famous writters such as Dickens, Andresen and Dostoyevski, he passed away in Belgrade on July 11th 1982.