Zati Süleyman Efendi, Miftahü'l-mesa'il
- Tez No: 108696
- Danışmanlar: PROF.DR. TUNCA KORTANTAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Üzerinde çalıştığımız Miftahü'l-mesâ'il adlı eser tasavvuf! bir risaledir. Tasavvuf yoluna girenlere temel bilgiler vermek ve çeşitli dinî-tasavvufî meselelerde okuyanı eğitmek amacıyla kaleme alınmıştır. Yazan, Zatî Süleyman Efendi'dir. Eserin biri yurt dışında olmak üzere sekiz nüshasını tespit edilmiştir. Risale mecmualarının tam olarak tespit ve tavsifinin yapılmasıyla bu sayı artabilir. Zatî Süleyman Efendi'nin hayatı hakkında kaynaklarda yeterli bilgi mevcut değildir. H. 1151 / M. 1738'de Keşan'da vefat etmiştir. Divan sahibidir. Divanı İstanbul'da H. 1257 / M. 1841 ve H. 1287 / M. 1870 ve H. 1289 / M. 1972 tarihleri arasında üç kez basılmıştır. Sevânihu'n-nevâdir fi marifeti'l-anâsır adıyla meşhur bir risalesi vardır. Divanı ve Sevânihu'n-nevâdir fi marifeti'l-anâsır risalesi Mehmet Arslan tarafından Sivas'ta (1994) basılmıştır. Bunun yanı sıra İsmail Hakkı Bursevî'nin bir kasidesine ve Şeyh Nakşî'nin bir muammasına şerhi vardır. Çalışmamızda Zatî Süleyman Efendi'nin Miftahü'l-mesâ'il adlı eserinin Sadberk Hanım Müzesi Kütüphanesi Hüseyin Kocabaş Yazmaları nüshasına dayalı metni kurulmuştur. Eser hakkındaki temel bilgilere giriş bölümünde bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The 'Miftahü'l-mesâ'iF we are working on, is a risala (a kind of islamic manuscript) on tasavvuf (specific name for islamic mysticism). It has been written to give basic information to the muridun (the pupils of tasavvuf), who have entered to the path of tasavvuf and also to educate the reader on the various problems of religion/tasawuf. The author is 'Zâti Süleyman EfendV. Eight manuscripts of the risala have been identified of which one of them is in Germany. When the exact identification and the description of the risala manuscripts are made to be possible, the number can increase. Insufficient information on the life of Zati Süleyman Efendi is available in the literature. He has died in H. 1151 / AC 1738 in Keshan. He owns a 'Dwarf. The Diwan has been printed in Istanbul three times in H 1257/AC 1841, H 1287/AC 1870, and H 1289/AC 1972. He owns another famous risala with the name of 'Sevânihu'n-nevâdir fi marifeti 'l- anâsır''. The Diwan and the Sevânihu'n-nevâdir fi marifeti'l-anâsır risala are printed in Sivas in 1994. In addition, he has a 'sherW to the 'kasidd' of Ismail Hakkı Bursevi and to the 'muamma' of Sheikh Nakshi. In this study, the text is established based on the manuscript Miftahü'l-mesâ'il of Zatî Süleyman Efendi from the 'Sadberk Hanım Museum Library Hüseyin Kocabaş Manuscripts Collection'. The basic information on the text is given in the 'Introduction' chapter.