Yerel yönetimlerde bulut bilişim teknolojisi: Durum ve gelecek değerlendirmesi
Cloud computing technology usage in local governments: Evaluation of current situation and future
  1. Tez No: 582079
  2. Yazar: MEHTAP AĞIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bilgisayarların insan yaşantısına girmeye başladığı 1950'li yıllardan günümüze kadar bilgisayarlar ve bilgi sistemleri sürekli olarak gelişmeye devam etmiştir. Bu gelişim aşamasında öncelikle oldukça büyük yerler işgal eden merkezi bilgisayarlar kullanılmış, devamında yarı iletken teknolojisinin gelişmesi ile bilgisayarlar küçük boyutlarda üretilebilir hale gelerek ucuzlamış ve merkezi bilgi sistemlerinin yerini dağıtık sistemler almıştır. Bununla birlikte bilgi sistemlerinin İnternetin dinamik yapısına uyumlu olarak esnek bir şekle bürünmesi ve karmaşık bilgi sistemlerinin kolay yönetilebilir bir forma sokulması da bu süreçte gündeme gelen ihtiyaçlardandır. Söz konusu ihtiyaçların bütüncül bir bakış açısıyla çözüme kavuşturulması amacıyla 2000'li yılların başlarında ortaya çıkan bir kavram olarak Bulut Bilişim, bilgi sistemlerinin çalıştığı altyapıların esnek bir ücretlendirme modelleriyle kiralanması esasına dayanmaktadır. Bunun yanısıra Bulut Bilişim verimlilik ve stratejik değer katma açısından son yıllarda çok ilgi artmış ve kullanımı yaygınlaşmıştır. Giderek nicelik olarak ve yatırımları artan Belediyelerde birçok konuda bilişim kullanılmaya başlamışlardır, bundan dolayı veri depolama artmıştır ve arşiv yetersizliği dolayısıyla önem kazanmıştır. Bu çalışmada, Bulut Bilişim kullanımına ilişkin dünya örnekleri alan yazın taramasıyla incelenmiştir. Türkiye'de Büyükşehir ve İl belediyelerine ilişkin mevcut bulut kullanım durumu nicel yöntem kullanılarak anket yapılarak belirlenmiştir. Araştırma sonucunda kamuya özel Bulut Bilişim altyapısının hazırlanması gerektiği sonucuna varılmış, buna ilişkin stratejik, hukuki ve teknik seviyelerde öneri ve değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the 1950s, when computers began to enter human life, computers and information systems have continued to evolve. In this development stage, first of all, the central sized computers were used and after that, with the development of semiconductor technology, computers became cheaper in small sizes and centralized information systems were replaced by distributed systems. Due to the widespread use of the İnternet in the 1990s, information systems have been developed in terms of quality and quantity, and the centralization of information systems has become a cost-effective alternative. In addition, the need for information systems to take a flexible form in accordance with the dynamic structure of the İnternet and the introduction of complex information systems into an easily manageable form are among the requirements in this process. As a concept that emerged in the early 2000s in order to solve these needs from a holistic perspective, cloud computing is based on leasing infrastructures of information systems with flexible pricing models. In the research, the methods of examining the world examples and determining the current situation in our country by means of survey and oral interviews were used. As a result of the research, it is concluded that public infrastructure should be prepared for the public. The strategic, legal and technical level related to these suggestions and evaluations are given. On the other hand, based on the results of the survey, a benefit-cost analysis for the use of cloud computing in public information systems has been revealed by making recommendations on possible uses of cloud computing, reducing the risks of cloud computing and the role of cloud computing in public investment and procurement processes.