Comparing systemic risk measures during a financial crash
Finansal bir çöküş sırasında sistemik risk ölçümlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 582081
  2. Yazar: İNAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK SALTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez, piyasa temelli ve ağ temelli sistemik risk ölçümlerini kullanarak 2000 Türk Bankacılık Krizi'ni incelemektedir. Bu incelemede MES, SRISK ve ΔCoVaR piyasa temelli ölçümler, Derece merkezliği, Yakınlık merkezliği ve Arasındalık merkezliği ağ temelli ölçümler olarak değerlendirilmiştir. Analizler, 12 Türk bankası için gerçekleştirilmiş ve doğası gereği farklı olan sistemik risk ölçümlerinin, bankacılık sektöründeki stresi belirleme ve tespit etmedeki performansları bir vaka çalışması ile karşılaştırılmıştır. Bulgular, farklı sistemik risk ölçümlerinin, farklı sistemik olarak önemli finansal kurumlara (SIFI) işaret ettiğini göstermektedir. Ampirik olarak, (1) SRISK'nin piyasa temelli doğasına rağmen, batmak-için-çok-ilişkili olan Demirbank'ı yakalayabildiğini ve (2) MES'in sektör, batmak-için-çok-ilişkili bankalar ile batmak-için-çok-büyük bankaların hepsi için istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar veren tek ölçüm olduğunu belirledik.
Özet (Çeviri)
This paper investigates 2000 Turkish Banking Crisis utilizing market based and network based systemic risk measures. In this investigation, MES, SRISK and ΔCoVaR are taken as market based measures whereas Degree centrality, Closeness centrality and Betweenness centrality are evaluated as financial network measures. The analyses are performed for 12 Turkish Banks and the performance of the inherently different systemic risk measures in identifying and detecting the stress of the banking sector are compared with an event study. The findings suggest that different systemic risk measures point out different systemically important financial institutions (SIFI). Empirically, we derive that (1) SRISK is capable of capturing a too-connected-to-fail bank, Demirbank, despite its market based nature and that (2) MES is the only measure providing statistically significant results for market, too-connected-to-fail banks and too-big-to-fail banks together.