Nazal polipozisde steroid lavaj, steroidli nazal sprey ve sistemik steroid uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of steroide lavage, steroid nasal spray and systemic steroid administration in nasal polyposis
  1. Tez No: 942245
  2. Yazar: NİYAZİ GÜNSU KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ENGİN ÇEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Nazal polipli kronik rinosinüzit kompleks yapısı nedeni ile tedavisi zor bir hastalıktır. Günümüzde maksimal medikal tedaviye rağmen kabul edilebilir düzelme göstermeyen semptomatik hastalarda endoskopik sinüs cerrahisi hastalık kontrolünü sağlamak için bir seçenek olarak görülmektedir. Endoskopik sinüs cerrahisi operasyon sahasının anatomik yerleşimi sebebi ile önemli komplikasyonlara açık bir ameliyattır. Cerrahi sırasında cerrahi saha kalitesini ve görüşü artırmak için bazı önlemler alınmaktadır. Bunlar arasında preoperatif dönemde kullanılan kortikosteroidler inflamasyon, ödem ve kanama miktarını azaltması, polip boyutunu küçültmesi ve cerrahi saha kalitesini artırması ile ön plana çıkmaktadır. Sistemik kortikosteroidler etkin görünmekle birlikte ciddi yan etki profilleri nedeni ile her durumda kullanıma uygun değillerdir. Nazal steroidli spreyler ise nazal pasajlar ve paranazal sinüslerde yeteri kadar dağılamamaktadır. Steroidli nazal lavaj uygulamaları spreylere göre daha avantajlıdır. Nazal pasaj ve paranazal sinüslerde etken maddenin dağılımını artırmaları ve yan etki profillerinin düşük olması nedeni ile son zamanlarda kronik rinosinüzit tedavisinde ön plana çıkmaktadırlar. Bu çalışmada budesonidli nazal irrigasyon, intranazal steroidli sprey ve oral steroidin; cerrahi alan görüşüne, ameliyat süresine, kanama miktarına ve tedaviye olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Hastaların en az komplikasyon riski ile optimal cerrahi şartlara ulaşması için yapılan planlamada yeni yaklaşımlara katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2024-2025 yılları arasında kliniğimizde nazal polipli kronik rinosinüzit nedeni ile ameliyat olan 54 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastalar randomize edilerek sistemik steroid kullanan grup, intranazal steroidli sprey kullanan grup ve nazal steroidli lavaj kullanan grup olmak üzere üç gruba ayırıldı. Hasta değerlendirmeleri tek kör olarak yapıldı. Hasta muayenelerini yapan doktor ve ameliyatı yapan doktor farklı kişilerdi. Hastalara ilk muayenede, tedavi sonrası preoperatif dönemde ve postoperatif 1. ayda olmak üzere toplamda üç kez SNOT-22 anketi ve Lund-Kennedy endoskopik skorlaması dolduruldu. İlk başvuruda bütün hastalara paranazal bilgisayarlı tomografi çekilerek Lund-Mackay skorlaması yapıldı. Operasyon sırasında bütün hastalar için kanama miktarı, ameliyat süresi ve Boezaart-Fromme cerrahi saha skorlaması kaydedildi. Elde edilen veriler her üç grup arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Her grupta 18'er hasta olacak şekilde toplamda 54 hasta değerlendirildi. Yaş ortalaması 46,7±9,97 olan 54 hastanın 46'sı erkek (%85,2) ve 8'i kadındı (%14,8). Hastaların yaş ve ek hastalıkları açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Tedavi öncesi ilk başvuruda yapılan Lund-Mackay, Lund-Kennedy ve SNOT-22 skorları açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Tedavi sonrası değerlendirmede sağ, sol ve toplam Lund-Kennedy skorları için sistemik steroid ve intranazal steroidli sprey grupları arasında anlamlı fark olduğu görüldü (p=0,03, p=0,01 ve p=0,02). Tedavi öncesi ve sonrası fark değerlendirildiğinde sol ve toplam Lund-Kennedy skoru açısından intranazal steroidli sprey grubu ile sistemik steroid grubu arasında anlamlı fark görülmüştür (p=0,01 ve p=0,05). Tedavi öncesi ve sonrası toplam SNOT-22 skorlarındaki fark açısından üç grup arasındaki fark anlamlı değildi (p=0,299). Psikolojik semptom skorlarındaki değişim açısından ise intranazal steroidli sprey grubu ve sistemik steroid grubu arasındaki fark anlamlı bulundu (p=0,01).
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic rhinosinusitis with nasal polyps is a difficult condition to treat due to its complex pathology. Today, endoscopic sinus surgery is considered a treatment option for symptomatic patients who do not show acceptable improvement despite maximal medical therapy. However, due to the anatomical location of the surgical field, endoscopic sinus surgery is a procedure prone to significant complications. Several measures are taken during surgery to improve the quality and visibility of the surgical field. Among these, corticosteroids used in the preoperative period are prominent for their ability to reduce inflammation, edema and bleeding, decrease polyp size and enhance the surgical field. While systemic corticosteroids appear effective, their significant adverse effect profile makes them unsuitable for routine use. Nasal steroid sprays are inadequate in delivering the medication sufficiently to the nasal passages and paranasal sinuses. In contrast, nasal steroid irrigations are advantageous, as they enhance drug distribution and have a safer side effect profile. In recent years, they have gained attention in the treatment of chronic rhinosinusitis. This study aims to evaluate the effects of budesonide nasal irrigation, intranasal steroid spray and oral steroid therapy on surgical field visibility, operation duration, bleeding amount and treatment outcomes. The objective is to contribute to planning new approaches that ensure patients achieve optimal surgical conditions with minimal risk of complications. Materials and Methods: Between 2024 and 2025, 54 patients who underwent surgery for chronic rhinosinusitis with nasal polyps in our clinic were included in this study. Patients were randomized into three groups: systemic steroid group, intranasal steroid spray group and nasal steroid irrigation group. Patient assessments were performed in a single-blind manner. The physician performing the examination and the surgeon were different individuals. Each patient completed the SNOT-22 questionnaire and the Lund-Kennedy endoscopic scoring system at three time points: initial examination, preoperative period following treatment, and postoperative first month. At the initial visit, all patients underwent a paranasal computed tomography scan and were scored using the Lund-Mackay system. During surgery, amount of bleeding, duration of surgery and Boezaart-Fromme surgical field score were recorded. The data obtained were compared among the three groups. Results: A total of 54 patients with 18 in each group were evaluated. The mean age was 46.7±9.97 years. Among the 54 patients, 46 were male (85.2%) and 8 were female (14.8%). There were no statistically significant differences among the groups in terms of age and comorbidities. No significant differences were observed in Lund-Mackay, Lund-Kennedy, and SNOT-22 scores among the groups at baseline. After treatment, a significant difference was observed in the right, left and total Lund-Kennedy scores between the systemic steroid and intranasal steroid spray groups (p=0.03, p=0.01, and p=0.02, respectively). When comparing the pre- and post-treatment differences, a statistically significant difference was found in the left and total Lund-Kennedy scores between the intranasal steroid spray and systemic steroid groups (p=0.01 and p=0.05, respectively). No significant differences were found among the groups regarding the change in total SNOT-22 scores (p=0.299). However, a significant difference was noted in the change in psychological symptom scores between the intranasal steroid spray and systemic steroid groups (p=0.01).