Statistical measures of systemic risk: An application for the Turkish banking system
Sistemik riskin istatistiksel ölçütleri: Türk bankacılık sistemi için bir uygulama
- Tez No: 582066
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP BURAK SALTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Türk bankacılık sektöründeki sistemik riskin ölçülmesi için piyasa verisi temelli istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Sistemik riskin çeşitli boyutlarını kapsamlı bir şekilde incelemek adına, yaygın olarak kullanılan dört sistemik risk ölçütü (MES, SRISK, CES ve ΔCoVaR) ele alınmıştır. Sistemik risk ölçütlerinin sektörel toplu versiyonları 2000 - 2001 ve 2008 kriz dönemlerinde (2018 sonundaki SRISK artışı ile birlikte) görece artış göstermektedir. Kriz dönemlerinde piyasada ciddi düşüşlerin yaşandığı dört vaka üzerinden SRISK ölçütünün bir koşullu sermaye açığı tahmincisi olarak tahmin doğruluğu incelenmiş ve tahmin edilen SRISK seviyelerinin gerçekleşen banka sermaye açıklarını (bir miktar pozitif yanlıklıkla ile) açıklayabildiği görülmüştür. Panel tobit regresyonu sonuçlarına göre, banka seviyesinde yüksek sistemik risk seviyeleri üç aylık vadeye kadar geçerli olmak üzere yüksek temerrüt olasılığı (TO) ile istatistiki olarak anlamlı seviyede ilişkili gözükmektedir. Bunlara ek olarak, model sonuçları sistemik önemli banka sıralamaları açısından karşılaştırıldığında, sistemik risk ölçütlerinin VaR gibi standart piyasa riski ölçütleri tarafından gözlemlenen risk karakteristiklerinin ötesinde sıralamalar sunduğu görülmüştür. Sistemik risk ölçütlerinin göreceli güvenirliğini karşılaştırmak adına, MES ve ΔCoVaR üzerinden bankaların suçluluk olasılıkları hesaplanmış; yüksek tahmin riski bulunmasına karşın, MES ve MES tabanlı sistemik risk ölçütlerinin riskli bankaları saptama adına göreceli olarak daha güvenilir olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper, we basically apply market data based statistical methods to measure systemic risk for the Turkish banking sector. In order to have a broad perspective on systemic risk with different dimensions, we employ four widely used systemic risk measures namely, MES, SRISK, CES and ΔCoVaR. First, aggregate versions of our systemic risk measures show the relative increase in systemic risk during 2000 - 2001 and 2008 crisis periods together with a pick-up in SRISK towards 2018-end. We test for predictive accuracy of SRISK as a conditional capital shortfall forecast using four cases of realized market downturns during crisis periods and results indicate that predicted SRISK levels of individual banks seem to be an acceptable estimate for realized capital shortfalls with some positive bias in particular. Tobit panel regressions of probability of defaults (PD) of individual banks on systemic risk measures indicate that, increased level of systemic risk is significantly associated with higher levels of PD up to 3-months horizon. Additionally, we compare model results in terms of their SIFI rankings which indicates that systemic risk measures have an importance in terms of ranking financial institutions based on risk characteristics beyond what can be observed by the ordinary market risk measures like VaR. As a way of comparing the relative reliability of systemic risk measures, we calculate guilt probabilities of banks associated with MES and ΔCoVaR and conclude that overall, MES and consequently MES based systemic risk metrics are relatively more reliable in terms of detecting the possible SIFIs in the Turkish banking system, albeit with a high degree of estimation risk.