Akşehir (Konya) yöresi liken florası
- Tez No: 58211
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AKŞEHİR (KONYA) YÖRESİ LİKEN FLORASI FERAY KARABULUT Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ayşen Türk 1996, Sayfa, 95 Günümüzde ülkelerin sahip oldukları biyolojik zenginliklerin bilinmesinin nemi kabul edilmektedir. Gittikçe artan çevre sorunları karşısında doğal kaynakların kullanılmasında planlamaya ihtiyaç duyulmakta, onların korunması için çeşitli yöntemler geliştirilmektedir. Ülkemizin flora ve faunasının belirlenmesini konu alan çalışmalarda halen bazı eksiklikler bulunmaktadır. Likenler de bu gruplardan biridir. Türkiye liken florasının belirlenmesine katkıda bulunmayı amaçlayan bu çalışmada Konya ili Akşehir ilçesi sınırları içindeki 12 lokaliteden toplanan 96 liken türünün taksonomik özellikleri ve yayılış alanları verilmektedir. Çalışma alanında bulunan Caloplaca marina (Wedd.) Zahlbr. ex Du Rietz., Caloplaca scopularis (Nyl.) Lettau ve Lecanora achariana A.L. Sm. Türkiye için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
ir ABSTRACT Master of Science Thesis AKŞEHİR (KONYA) YÖRESİ LİKEN FLORASI FERAY KARABULUT Anadolu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Biology Program Supervisor: Assoc. Prof. Ayşen Türk 1996, Page 95 It is becoming increasingly important to know the biological sources of a country. As the environment problems in the world arise, new projects in the use of the biological sources and new conservation methods for the biological sources are needed. The determination of the flora and fauna of Turkey has not been completed yet. Lichens are one of the groups needed to be studied. In this study which aimed to determine the lichen flora of Akşehir in Konya Province the distribution and taxonomical featurens of 96 lichen species from 12 localites are given. In addition, Caloplaca marina (Wedd.) Zahlbr. ex Du Rietz., Caloplaca scopularis (Nyl.) Lettau, Lecanora achariana A.L. Sm. are recorded for the first time in Turkey.