Konya Ovası'nda yetiştirilen şekerpancarının verimliliğine çinkonun etkisi
The Effect of zinc on the fertility of sugar beet grown in the Konya plain
  1. Tez No: 16536
  2. Yazar: MUSTAFA TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AKGÜN AYDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
an ÖZET Doktora Tezi KONYA OVASINDA YETİŞTİRİLEN ŞEKERPANCARININ VERİMLİLİĞİNE ÇİNKONUN ETKİSİ Mustafa TURHAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Akgün AYDENİZ 1991, Sayfa: 233 Jüri: Prof. Dr. Akgün AYDENİZ Prof. Dr. Abdusselam ERGENE Prof «Dr e Serim ZABUNOĞLU Konya Ovasında yetiştirilen şekerpancarının verimliliğine çinkonun etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülen bu araştırmada, yörede şekerpancarı yetiştirilen toprakların ve bu topraklarda yetiştirilen şekerpancarı bitkisinin çinko kapsamları belirlenmiş, ovada yetiştirilen şekerpancarının çinko gereksiniminin saptanması ve yapılacak uygun gübrelemelerle verimliliğin sağlanarak, şekerpancarı bitkisinin verim ve kalite sinin artırılabilmesi için arazi ve laboratuvar çalışmaları yanında 2 adet sera ve 1 adet de tarla denemesi kurulmuştur. Bu amaçla, yörede şekerpancarı yetiştirilen ve yörenin tüm özelliklerini örnekleyebilecek biçimde 11 merkez (Konya İl Merkezi, Karaman İl Merkezi, Altmekin, Cihanbeyli, Karapınar, Ereğli, Çumra, Kadınhanı, Ilgın, Akşehir ve Yunak) ve bu merkezlere ait 67 araştırma birimi seçilmiştir. Bu birimlerden 0-20 cm derinlikten toprak örnekleri, Ağustos ayı başında şekerpancarı bit kilerinden yaprak örnekleri ve birimlerde yetiştirilen şeker pancannın verim ve kalite düzeylerini belirliyebilmek için ha sat döneminde 4 tekerrürlü olarak şekerpancarı kök örnekleri alınmıştır. Alınan toprak ve yaprak örneklerinde başta çinko kapsamları olmak üzere, toprakların verimlilikle ilgili kimi fiziksel ve kimyasal özellikleri ile bitkibesin kapsamları, yaprakların kimi bitkibesin kapsamları, şekerpancarı kök örneklerinin verim ve kalite değerleri (Pancar kök verimi, şeker varlığı, Na, K, AmN, arıtılmış şeker varlığı, arıtılmış şeker verimi) belirlenmiştir.IV Toprakların ve yaprakların çinko kapsamları ile toprakların verimlilikle ilgili fiziksel ve kimyasal özellikleri, toprakların ve yaprakların belirlenen bitkibesin kapsamları, şekerpancaranın verim ve kalite değerleri arasındaki istatistiksel ilişkiler saptanmıştır. Ayrıca toprak ve yaprak analizleri ile bulunan miktarlar, bu alanda yapılan çalışmalarla elde edilen sınır değerleriyle karşılaştırılmıştır. Serada kontrollü koşullarda 22 birimden alınan toprak örnekleriyle, faktöriyel deneme desenine göre, 3 tekerrürlü olarak mini -biyolojik yöntemle kurulan denemede 500 g toprak alabilen saksılara, birer adet şekerpancarı fidesi dikilmiş ve 0, 1, 2,5, 5, 10, 20, 50 ppm Zn olmak Üzere 7 çinko düzeyi denenmiştir. Hasat edilen bitkilerde verim, çinko kapsamı, sömürülen çinko miktarları belirlenmiş, artan düzeylerde verilen çinko ile verim, çinko kapsamları, sömürülen çinko miktarları arasındaki istatistiksel ilişkiler ve bu ilişkilere ait regresyon denklemleri belirlenmiştir. Konya Ovasını temsilen, Şeker Enstitüsü Koaya Deneme İstasyonunda şekerpancarı bitkisiyle bölünmüş parseller deneme desenine göre kurulan tarla denemesinde ve bu tarladan alınan toprakta faktöriyel deneme desenine göre kurulan sera deneme sinde, şekerpancarı bitkisine değişik düzeylerde azotlu (0 ppm, 100 ppm) ve fosforlu (0 ppm, 100 ppm) gübrelerle toprak ve yapraktan olmak üzere 2 farklı şekilde 10 çinko uygulaması (tanık, topraktan; 2.5, 5.0, 7.5, 10.0 ppm Zn, yapraktan; % 0.5*lik ZnS04. 7H20, Zn-EDTA, Z.Fak.-Zn Yaprak Gübresi, Güpaş-Zn Yap rak Gübresi, Metalosate-Zn Yaprak Gübresi) yapılmıştır. Serada ve tarlada yetiştirilen şekerpancarmın verim ve kalite değerleri ile çinko kapsamları saptanarak, çinkonun verim, kalite ve kapsam değerlerine etkileri, en uygun gübreleme düzeyi ve şekli belirlenmeye çalışılmıştır» Araştırma yöresi toprakları genellikle killi tın ile kil tekstür sınıflarında bulunmakta, pH'lara 8.02 - 9.07 arasında değişmekte olup, alkali reaksiyonda, kalsiyum karbonat kapsamları genellikle yüksek düzeyde, organik madde kapsamları genellikle fakir düzeyde bulunmakta ve katyon değişim kapasiteleri 14.18 meq/100 g ile 50.22 meq/100 g arasında değişmektedir. Yörede şekerpancarı yetiştirilen toprakların toplam N kapsamları % 0.071ile % 0.254 arasında değişmekte, çözeltiye geçen P, K, Ca, Pe, Cu ve Mn kapsamları yeterli ve yüksek düzeylerde, Mg kapsamları 12 birimde düşük, diğer birimlerde ye terli ve yüksek düzeylerde bulunmaktadır. Toprakların DTPA (pH = 7.3) ile çözeltiye geçen çinko kapsamları 0.18 ppm ile 1.14 ppm arasında değişmekte, birimlerin 48'inde (% 71.6) düşük, 18'inde (% 26.9) yeterli ve l»inde (% 1.5) yüksek düzeyde bulunmaktadır. Toprakların çözeltiye geçen çinko kapsamları ile organik madde kapsamları arasında istatistiksel olarak % 1 düzeyin de önemli olumlu bir ilişki bulunmakta, pH, CaC03, K.D.K. ve kil yüzdesi arasındaki ilişkiler ise istatistiksel olarak önem li olmamaktadır. Toprakların çözeltiye geçen Zn kapsamları ile toprakların toplam N kapsamları arasında % 0.1 düzeyinde, çözeltiye geçen P kapsamları arasında % 0.1 düzeyinde, çözeltiyegeçen Cu ve Mn kapsamları arasında % 1 düzeyinde önemli olumlu ilişkiler bulunmakta, çözeltiye geçen K, Ca, Mg ve Fe kapsamları arasındaki ilişkiler ise istatistiksel olarak önemli olmamaktadır. Araştırma birimlerinden alınan şekerpancarı yaprak örneklerinin N kapsamları çoğunlukla yeterli düzeyde, Pf K, Ca, Mg, Pe kap samları yeterli düzeyde, Cu ve Mn kapsamları birer birimde noksan diğer birimlerde yeterli düzeyde bulunmaktadır» Birimlerinden alınan bitkilerin yaprak ayası çinko kapsamları 8,80 ppm ile 22.40 ppm arasında değişmekte ve bitkilerin çinko kapsamları 29 birimde {% 43) noksan, 38 birimde {% 57) yeterli düzeyde bulunmaktadır, Şekerpancarı yaprak örneklerinin çinko kapsamları ile toprak pH'sı arasında % 0,1 düzeyinde önemli olumsuz, K.D.K, ile % 1 düzeyinde önemli olumlu ilişkiler bulunmakta, toprakların kil, CaCOo ve organik madde kapsamları arasındaki ilişkiler ise istatistiksel olarak önemli olmamaktadır. Şekerpancarı yap rak örneklerinin çinko kapsamları ile toprakların çözeltiye geçen Mn kapsamları arasında % 0.1 düzeyinde, K, Ca, Zn, Cu kap samları arasında % 5 düzeyinde önemli olumlu ilişkiler bulun maktadır. Şekerpancarı yaprak örneklerinin çinko kapsamları ile Cu ve Mn kapsamları arasında % 0.1 düzeyinde, yaprak sapı örneklerinin Mg kapsamları arasında % 1 düzeyinde, yaprak sapı K kap samları arasında % 5 düzeyinde önemli olumlu ilişkiler bulun maktadır. Birimlerden alınan şekerpancarının verimleri 30,40 - 84.98 t/ha, şeker varlığı kapsamları % 15.00 - % 20,84, kuru madde kapsamları % 19.31 - % 24.33, Na kapsamları 0.52 - 3.11 meq/100 g, K kapsamları 3.10 - 7.61 meq/100 g.,AmN kapsamları 0.89 - 6.32 meq/100 g, arıtılmış şeker varlığı kapsamları % 11.14 - % 18.73, arıtılmış şeker verimi 3.68 - 13.55 t/ha arasında değişmektedir. Şekerpancarı yaprak örneklerinin çinko kapsamları ile birimlerden alınan şekerpancarı kök örneklerinin K kapsamları arasında % 5 düzeyinde önemli olumlu bir ilişki bulunmakta, verim ve diğer kalite değerleri arasındaki ilişki önemli olma maktadır. Araştırma yöresinden 22 birimden alınan topraklarda, serada mini -biyolojik yöntem uygulanarak yapılan denemede, şekerpancarı bitkisinin verimine, değişik düzeylerde verilen Zn gübresinin etkisi istatistiksel olarak önemli düzeyde olmakta dır. Topraklara artan düzeylerde verilen Zn ile şekerpancarı bitkisinin kuru madde miktarları (verim) arasındaki ilişki önemli (r e 0,850x) bulunmaktadır. Bulunan ilişkiye ait regresyon denklemi kuadratik olup, artan düzeylerde verilen çinko verimi, 5 ppm Zn düzeyine kadar artırmakta, 10 ppm ve daha sonraki düzeylerde düşürmektedir. Artan düzeylerde verilen çinko ile şekerpancarı bitkisinin çinko kapsamları arasında (r = 0.991xxx) ve sömürülen çinko miktarları arasında (r = 0.996xxx) önemli ilişkiler bulunmaktadır, uygulanan çinko düzeylerindeki artışa karşın, çinkonun bitkideki kapsam ve sömürülen miktarları doğrusal olarak artmaktadır.VI Konya Ovasına temsilen Şeker Enstitüsü Konya Deneme İstasyonunda kurulan tarla denemesinde ve bu tarladan alınan toprakta, büyük saksılarda yapılan sera denemesinde şekerpancarı bitkisine değişik düzeylerde uygulanan azotlu ve fosforlu gübrelerle, topraktan ve yapraktan uygulanan çinko gübrelerinin şekerpancarının kök verimi üzerine etkileri istatistiksel olarak önemli bulunmaktadır. Gerek sera denemesinde, gerekse tarla denemesinde en yüksek kök verimleri NıPı düzeyinde yapılan çinko uygula ma la randan alınmaktadır. Çinko uygulamaları 100 ppm azot ve 100 ppm fosforla birlikte yapıldığında, en yüksek kök veriminin sera denemesinde yapraktan Güpaş-Zn yaprak gübresi ve ZnSO/j. uygulamaları, tarla denemesinde ise topraktan verilen 7.5 ppm çinko uygulamasıyla elde edilmesi, yörede çinko noksanlığı ya da yetersizliği bulunan alanlarda yetiştirilen şekerpancarı için böyle bir gübrelemenin yapılmasıyla verimin artırılabileceğini göstermektedir. Tarla denemesinde, topraktan yapılan çinko uygulamaları, yapraktan yapılan çinko uygulamalarına oranla kök verimini daha fazla artırması ve şekerpancarından sonra ekilecek bitkilere de faydalı olması gözönüne alındığında, topraktan yapılacak çinko uygulamaları öncelikle tercih edilebilecektir. Ancak topraktan çinko gübrelemesinin yapılamadığı durumlarda ise yapraktan yapılacak çinko uygulamasıyla da olumlu sonuçlar alınabilecektir. Şekerpancarının kalitesini belirleyen değerlerden şeker varlığı ve arıtılmış şeker varlığına çinko uygulamalarının önemli sayılabilecek bir etkisi olmazken, arıtılmış şeker verimini ise uygulanan gübreler etkilemekte, sera ve tarla dene melerinde azotun çinkoyla girişimi önemli olmaktadır. Hem sera denemesinde hem de tarla denemesinde uygulanan çinko gübreleri şekerpancarı bitkisinin çinko kapsamını artırmakta, en fazla artış No^O düzeyinde, en az artış ise HıP^ düzeyinde olmaktadır. Tarlada yetiştirilen bitkiler serada yetiştirilen bitkilere oranla, daha fazla gelişmeleri nedeniyle daha fazla çinkoya ihtiyaç göstermekte, topraktaki çinko yeter sizliği ve bitkideki seyrelmeden dolayı, aynı düzeyde gübrelenen tarla ve sera bitkilerinde çinko kapsamları biribirlerinden farklı olmakta, bu da Konya Ovasında yetiştirilen şekerpancarı bitkisinin çinkoyla gübrelenmesi gerektiğinin bir işareti olarak görülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Şekerpancarı, verimlilik, çinko, çinko yeter sizliği, çinko gereksinimi, çinko kapsamı, bitki besin kapsamı, sınır değerleri, kritik içerik, çinko yaprak gübresi, topraktan çinko uygulaması, yapraktan çinko uygulaması, yaprak ayası, yaprak sapı, şekerpancarı verimi, şeker varlığı, arıtılmış şeker varlığı, arıtılmış şeker verimi.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT PhD Thesis THE EFFECT OF ZINC OH THE FERTILITY OF SUGAR BEET GROWN IN THE KONYA PLAIN Mustafa TURHAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof.Dr.Akgün AYDENÎZ 1991, Page: 233 Jury: Prof.Dr.Akgün AYDENÎZ Prof.Dr.Abdü“sselam ERGENE Prof.Dr o Sevim ZABUNOĞLU This research was conducted to determine the effect of zinc on the fertility of sugar beet grown in the Konya Plain. Zimc contents of the sugar beet grown soils in the region and of the sugar beet plant grown in those soils were determined and two greenhouse trials and one field trial as well as the land and laboratory studies were set up to deter mine the zinc requirement of the sugar beet grown in the plain and improve the yield and quality of sugar beet plant by increasing the fertility with suitable fertilizationo For this purpose, 11 centers (Konya, Karaman, Altmekin, Cihan beyli, Karapınar, Ereğli, Çumra, Kadınhanı, Ilgın, Akşehir and Yunak) representing all the characteristics of the sugar beet grown area and 67 research units in those centers were selected. Soil samples were taken from these units at the depths of 0 to 20 cm and leaf samples were taken from the sugar beat plants in early August and sugar beet root samples were taken with 4 replication to determine the yield and quality of the sugar beet grown in the units. Primarily zinc contents of the soil and leaf samples taken and some physical and chemical properties and plant nutrient contents of the soils concerned with fertility, some plant nutrient contents of the leaves and yield and quality values of the sugar beet root samples (sugar beet root yield, sugar content, Na, K, AmN, refined sugar content and refined sugar yield) were determined.vaiz Statistical correlations between the zinc contents of the soils, and leaves and physioal properties of the soils concerned with fertility, plant nutrient contents of the leaves analyzed and yield and quality values of the sugar beet were determined o In addition, the amounts obtained in the soil and leaf analyses were compared with the limit values obtained in the studies in this field. Under completely controlled greenhouse conditions, mini-biological method was applied with the soil samples taken from 22 units according to factorial trial design with 3 rep lications. In this experiment, pots containing 500 gr of soil were used and one sugar beet seedling was planted in each of the pots and 7 different levels of zinc were tested as 0, 1, 2.5, 5, 10, 20 and 50 ppm of Zn. The harvested plants were analyzed for yield, zinc content and the amount of zinc absorbed and statistical correlations between zinc given in increasing levels and zinc contents and amount of zinc absorbed, and reg ression equations or these correlations were determined» 10 zinc applications (control, from the soil» 2.5, 5,0, 7.5, 10.0 ppm of zinc, from the leaft 0.5 % of ZnS04. 7H20, Zn-EDTA, Ag. Fao.-Zn Leaf Fertilizer, GÜpaş-Zn Leaf Fertilizer, Metalosate-Zn Leaf Fertilizer) were made in two different ways, one from the soil and the other from the leaf, with nitrogeneous (0 ppm, 100 ppm) and phosphorus (0 ppm, 100 ppm) fertilizers at various levels to sugar beet plant in the field trial set up by the split plot experimental design by sugar beet plant the Konya Experiment Station of Sugar Institute to represent the Konya Plain, and in the greenhouse trial set up according to factorial trial design in the soil taken from these soils. Yield and quality values and zinc contents of the sugar beet grown in greenhouse and field were determined and endeavor was made to determine the effect of zinc on the yield, quality and content values and the most suitable level and type of fertilization. In general, the soils in the research region have clay loam and clay textureo Their pH values vary from 8.02 to 9o07o They have alkaline reaction. Their calcium carbonate contents are generally high. They are generally poor in organic matter and their cation exchange capacity varies between 14.18 meq/100 g. and 50.20 meq/100 g. Total N contents of the sugar beet grown soils in the region vary between 0.071 %and 0.254 %t their contents of dissolving P, K, Ca, Fe, Cu and Mn are sufficient, Mg contents are low in 12 units and sufficient and high in other units. The contents of zinc dissolving with DTPA (pH »7.3) in the soils vary between 0.18 ppm and 1.14 ppm and they are low in 48 of the units (71.6 %), sufficient in 18 (26.9 %) and high in one unit (1.5 %). There was statistically positive significant correla tion (1 %) between the dissolving zinc contents and organic matter contents of the soils and the correlations between pH, CaC03, C.E*C. and clay percentage is not statisticallyax significant. There were positive significant correlations (0.1 %) between the dissolving zinc contents of the soils and total nitrogen contents of the soils and between dissolving P contents (0.1 %) and between dissolving Cu and Mn contents (1 %) and the correlations between the dissolving K, Ca, Mg and Fe contents were not statistically significant» The nitrogen contents of the sugar beet leaf samples taken from the research units are mostly at a sufficient level, P, K, Ca, Mg, Pe contents are at a sufficient level, Cu and Mn contents are each deficient in one unit and at a sufficient level in other units 0 The zinc contents of the blades of the plants taken from the units vary between 8.80 ppm and 22.40 ppm and nitrogen contents of the plants are deficient in 29 units (43 %) and at a sufficient level in 38 units (57 %). There were negative significant correlations at 0.1 % level between the zinc contents of the sugar beet leaf samples and pH of the soil and positive significant correlations at 1 % level between C.E.C and the correlations between clay, CaC03 and organic matter contents of the soils were not statis tically significant. There were positive significant correla tions at 0.1 % level between the zinc contents of sugar beet leaf samples and dissolving Mn contents of the soils and at 5 % level between K, Ca, Zn, Cu contents 0 There were positive significant correlations at 0.1 % level between the zinc contents and Cu and Mn contents of a sugar beet leaf samples and at 1 % level between Mg Contents of the petiole samples and at 5 % level between K contents of petiole. Yields of sugar beet obtained from the units vary between 30.40 and 84.98 t/ha, sugar contents between 15.00 % and 20.84 %, dry matter contents between 19.31 % and 24.33 %, Na contents between 0.52 and 3.11 meq/100 g, K contents between 3.10 and 7.61 meq/100 g, AmN contents between 0.89 anı?. 6.32 meq/100 g, refined sugar contents between 11.14 % and 18.73 % and refined sugar yield between 3.68 and 13.55 t/ha. There were positive significant correlations at 5 % level between zinc contents of sugar beet leaf samples and K contents of sugar beet root samples taken from the units and correlation between yield and other quality values was not significant. The effect of Zn fertilizer applied in different levels on the yield of sugar beet plant was statistically significant in the soils taken from 22 units in the research region, in the experiment in the greenhouse conducted by applying mini-biological methodo Correlation between Zn applied to the soils at increasing levels and dry matter contents of sugar beet plant (yield) was significant (r = 0.850 )”The regression equation for the correlation obtained is quadratic and zinc applied in increasing levels increases the level up to 5 ppm of Zn and decreases it at and over 10 ppm. There were significant correlations between zinc applied in increasing levels and zinc contents of sugar beet plant (r = 0.991 ) andamount of zinc absorbed (r a 0.996 ). In spite of the increase in the levels of zinc applied, the zinc content in the plant and the amount of zinc absorbed increase linearly» The effects on the sugar beet root yield of zinc fer tilizers applied to the soil and leaf and of nltrogeneous and phosphorus fertilizers applied in various levels to sugar beet plant in the field trial set up in the Konya Experiment Station of Sugar Institute to represent the Konya Plain and in the greenhouse trial conducted in large pots in the soil taken from these fields were significant. Both in the greenhouse trials and field trials, the highest yields of roots were obtained with the applications of zinc at the NiPx level. The fact that when zinc is applied together with 100 ppm of nitrogen and 100 ppm of phosphorus o The highest yield of root is obtained by the applications of Güpaş-Zn leaf fertilizer and ZnSO^. from the leaf in the greenhouse trials and by the applications of 7.5 ppm of zinc from the soil in the field trial shows that yield may be increased by the application of such fertilization to sugar beet grown in the areas with zinc deficiency in the region. In the field trial when the fact that zinc applica t