Akşehir'in ekoturizm potansiyelini ve SWOT analizini belirlemeye bir yönelik bir araştırma
A study on Akşehir's ecotourism potential and swotanalysis
  1. Tez No: 529755
  2. Yazar: MELTEM ERMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA NURAY NİŞANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ekoturizm tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla büyümektedir. Ekoturizm; kaynak yaratmakta, ekosistemi korumakta, sosyal ve ekonomik gelişme sağlanmaktadır. Ekoturizm içerisinde doğayı tahrip etmeden yapılan birçok faaliyet bulunmaktadır. Bu faaliyetler eğlenmeye, dinlenmeye ve öğrenmeye yöneliktir ve bunların düzenlenmesinde, sahip olunan tarihi ve kültürel varlıklar ile eşsiz doğal güzellikler önemli rol oynamaktadır. Ülkemiz, tarihi değerleri, kültürel ve farklı iklim özellikleri nedeniyle oldukça zengin bir potansiyele sahiptir. Ülkemizin tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerinin olduğu önemli yerlerden biri de Konya'nın Akşehir ilçesidir. Bu araştırmanın amacı, Akşehir'in ekoturizm potansiyelinin ve SWOT analizinin belirlenmesidir. Akşehir'in ekoturizm potansiyelinin belirlenmesi, ulusal ve bölgesel ekoturizm politikaları ve projeksiyonlarının belirlenmesine katkı sağlayabilecektir. Ayrıca yöreyi merak edenler ve literatür açısından da araştırma bulgularının önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırmanın teorik ve kavramsal bölümü, literatürden faydalanılarak oluşturulmuş; Akşehir'in ekoturizm potansiyelinin belirlenmesinde keşif ve gözlem yöntemlerinden yararlanılmıştır. Ayrıca yöre halkının ekoturizm ve ekoturizm etkinlikleri hakkında görüşlerini belirlemek üzere 150 kişiye anket uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Akşehir, geçmişi, tarihi süreç içerisinde ticaret yolları üzerindeki konumu ve Nasrettin hoca gibi önemli kişiliklere ev sahipliği yapmış olması sebebiyle ekoturizm açısından önemli bir merkez olma konumundadır. Bozulmamış çevre ve doğal kaynaklar, yöre mutfağı çeşitliliği, yerel halkın olumlu imajı, tarihi ve kültürel zenginlikleri, Akşehir'in en önemli zenginlikleridir. Ayrıca bölge av hayvanları açısından oldukça zengin ve av turizmi açısından değerlendirilebilir niteliktedir. Bölgedeki çay ve dereler, sportif amaçlı olta balıkçılığı açısından oldukça uygun olup, Sultan dağlarında bulunan Gelincik Tepesi, gerek yürüyüş, gerek kamp ve tırmanma ve gerekse yamaç paraşütü ve gençlik turizmi açısından oldukça uygun bir konuma sahiptir. Akşehir'de hizmet işletmelerinin az olması, turizme yönelik eğlence ve alış-veriş merkezlerinin kısıtlı olması ekoturizm açısından tehdit unsurudur. Ayrıca bölgedeki fırsatlardan yararlanabilmede Akşehir'in tanıtımının yapılması önem arzetmektedir. Akşehir ilçesinin ekoturizm potansiyeli SWOT analizi sonuçları açısından değerlendirildiğinde; Akşehir'in gerek doğal ve kültürel kaynak yapısı, gerekse sosyo-kültürel kaynak yapısı açısından oldukça üstün avantajlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
Ecotourism is growing rapidly in our country as it is in the whole world. Ecotourism; creating resources, protecting the ecosystem, and providing social and economic development. There are many activities in ecotourism that do not destroy nature. These activities are aimed at enjoying, resting and learning, and in their arrangement, the historical and cultural assets possessed and the unique natural beauties play an important role. Our country has a very rich potential due to its historical values, cultural and different climate characteristics. One of the important places where our country's historical, cultural and natural riches are is the Akşehir district of Konya. The aim of this research is to determine the ecotourism potential and SWOT analysis of Akşehir. The determination of Akşehir's ecotourism potential may contribute to the determination of national and regional ecotourism policies and projections. It is also thought that research findings are important in terms of the curiosity of the region and literature. The theoretical and conceptual part of the research was created by using the literature; The ecotourism potential of Akşehir was determined and exploration and observation methods were utilized. In addition, a survey of 150 people was conducted to determine the opinions of the local people about the activities of ecotourism and ecotourism. According to the results obtained, Akşehir is an important center for ecotourism because it has hosted important personalities like Nasrettin teacher and its position on the trade routes in the historical process. Unspoiled environment and natural resources, variety of local cuisine, positive image of local people, historical and cultural riches are the most important riches of Akşehir. In addition, the region is very rich in terms of game and can be evaluated in terms of hunting tourism. The tea and bars in the region are very suitable for sportive angling and Gelincik Hill, located in the Sultan Mountains, has a very convenient location in terms of hiking, camping and climbing, as well as paragliding and youth tourism. The lack of service businesses in Akşehir and the limited availability of entertainment and shopping centers for tourism poses a threat to ecotourism. Moreover, it is important to make the promotion of Akşehir even if the opportunities in the region can not be utilized. When the Akşehir district is evaluated in terms of ecotourism potential SWOT analysis results; The natural and cultural resource structure of Akşehir has considerable advantages in terms of socio-cultural resource structure.