Toplumsal cinsiyet ekseninde sporda kadın ve sorunları 'Menteşe örneği'
Women and its problems in sport on the social gender axis 'Menteşe example'
  1. Tez No: 582194
  2. Yazar: AYŞE NUR KÜÇÜKDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tarih boyunca kadınlar cinsiyet ayrımcılığı temelinde birçok sorunla karşı karşıya kalmıştır. Toplumsal pek çok alanda olduğu gibi spor alanlarında da kadın ötekileştirilmiştir. Erkek egemenliğinde gelişen spor ortamlarında, erkek sporculara göre kadın sporcular ikincil konumda ve ancak erkek sporlarının gerisinde kalarak gelişimini sürdürmek için mücadele göstermiştir. Bu çalışmada, spor alanlarındaki eril söylem, biyolojik ve kültürel özellikler bakımından kadın-erkek karşılaştırması, toplumsal açıdan kadın bedeni algısı, kadının spor alanlarındaki yerinin nasıl görüldüğü, spor medyasının etkisi ve sporda yaşanan taciz olgusu ele alınmıştır. Muğla ilinin Menteşe ilçesinde yapılan araştırmada, yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile aktif olarak spor salonlarında ve parklarda sportif faaliyetlerde bulunan toplam 19 kadınla görüşmeler yapılmış, spor alanlarında kadınların yaşadıkları cinsiyet temelli sorunlar ve bu alanlardaki kadın algısı belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen veriler söylem analizi yoluyla değerlendirilmiş ve spor alanlarında yaşanan taciz olgusu araştırılmıştır. Spor alanlarında yaygın olan ve çeşitli söylemler aracılığıyla üretilen hegemonik erkekliğin nasıl yeniden üretildiği, sporda toplumsal olarak üretilen erkeklik ve kadınlık değerleri, hangi spor alanlarının kadını içine aldığı ve hangi alanların kadını dışladığı çalışmada irdelenmeye çalışılan diğer konuları oluşturmaktadır
Özet (Çeviri)
Throughout history, women have faced only gender discrimination, the problem. As is the case in many social areas, sports and women's and male sovereigns in sports environments, according to the male athletes in the female athletes in a secondary position and men want to continue to stay behind the sports. Here, the discourse of the masculine in the sport, biological and technological characteristics of the male-female comparison, the social structure of the female body image, the hotel fitness center in the place how it is seen, sport effect of the media and harassment cases made in sport were discussed. Mugla province hinges on research conducted at the district, in an active gym with semi-structured interviews and parks are a total of 19 opinions talks existing sporting activities were done, your experience in our gym radically jobs and trying to target women's perception of this page. Discourse analysis of the obtained data was analyzed and commented and sports scanning harassment cases were investigated. Gym, expanded and several translators, a clear and distant severity, severity, severity, severity, coquettish