Sumaki Höyük Neolitik Dönem Yontmataş endüstrisinde Çakmaktaşı kullanımı
Flint in the Chipped Stone Industry of Sumaki Höyük in the Neolithic Period
  1. Tez No: 582221
  2. Yazar: ERDİ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ASLI ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Batman ili, Beşiri ilçesinde yer alan Sumaki Höyük yerleşmesi yontmataş endüstrisi yak. %90 oranında obsidiyen ve %10 oranında çakmaktaşı hammadde kullanılmıştır. Bu çalışmada Sumaki Höyük Neolitik evrelerinde saptanan toplam 2712 adet çakmaktaşı malzemeden üretilmiş buluntular hem teknolojik hem de tipolojik açıdan incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu tez kapsamında değerlendirilen çakmaktaşı buluntularının büyük bir kısmı 'Doğrudan Vurma Tekniği' ile üretilmiş yongaları kapsamaktadır. Ayrıca, yongalarla birlikle iki yönlü çıkarımlı çekirdeklerden elde edilen dilgilerden üretilmiş uçlar bulunmaktadır. Buna ek olarak 'Baskı Tekniğiyle üretilmiş dilgilerin varlığı da dikkat çekicidir. Çakmaktaşı aletler arasında uçlar, orak bıçakları, kalemler, deliciler, mikro deliciler, kazıyıcıların yanı sıra eş zamanlı yerleşmelerde de sıkça karşılaşılan kenarları dişlemeli aletler de tanımlanmıştır. Bu tez çalışması, Sumaki Höyük Neolitik evrelerinde elde edilen çakmaktaşı buluntular teknolojik ve tipolojik açıdan değerlendirilerek Kuzey Mezopotamya Neolitik Dönem yontma taş endüstrisine dair bazı belirlemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The chipped stone industry of the Sumaki Höyük Neolithic settlement, which is located in Beşiri district of Batman province is approx. 90% obsidian and 10% flint raw material were used. In this study, a total of 2712 flint materials found in the Neolithic phases of Sumaki Höyük were studied both technologically and typologically. Most of the flint finds, which is evaluated within the scope of the thesis consist of flakes and blade produced with 'Direct Percussion Technique. In addition, there are some points-on-blades, which are obtained from bipolar cores are also found. Furthermore, the presence of blades produced by“Pressure Technique”is remarkable. Flint tools include points, sickle blades, burins, drills, micro drills, scrapers, as well as denticulated artifact that are frequently encountered in contemporary settlements with Sumaki Höyük. In this thesis, the flint finds that were collected from the Neolithic phases of Sumaki Höyük were evaluated technologically and typologically, and comparied with some contemporary settlements due to better understanding of flint industry of Early Pottery Neolithic Period of Northern Mesopotamia.